Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek

18.03.2019 21:46 | Zprávy

ROZHOVOR „Naše politická scéna je divadelní spektákl plný mizerných herců, ve kterém se aktéři mezi sebou urážejí, ponižují, osočují a vinu z neúspěchů házejí na někoho jiného. Zářných výsledků abys pohledal,“ prohlásil směrem k českým politikům spisovatel Jiří Kimla. V rozhovoru se také ptá, co je v politice vlastně uvěřitelné? Když pár disidentů svrhne režim, který má k dispozici dvousettisícovou armádu, ozbrojené policejní složky i Lidové milice? Porazila hesla o pravdě a lásce lež a nenávist?

Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek
Foto: Václav Fiala
Popisek: Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v Plzni

Jak jsme na tom v poslední době se zahraniční politikou? Ať už směrem na západ, či východ? A jak významnou roli hraje návštěva českého premiéra u amerického prezidenta?

Zahraniční politika vychází ze spojeneckých smluv, mezinárodních paktů. Měla by směrovat v souladu s našimi politickými zájmy a hospodářskými potřebami. Směr západ, východ jsou zaklínadla, kterými operují různí politici často v domnění, že lidé jsou blbci. Dnešní zahraniční politika je dokonale svázána obchodními válkami a její hru mohou hrát jen ti nejvíce obeznámení se všemi pravidly a schopnostmi reagovat na její dynamický vývoj. Ministr zahraničí bývá označován jako šéf diplomacie, a tady si rýpnu do současného. Už jeho jednání na Ukrajině mělo být důvodem okamžitého vyhození. Jeho kroky vysvětlují dvě věci. Buď sociální demokracie není tak jednotná, jak její vedení prezentuje, anebo se úmyslně dala na cestu zatracení.

Návštěva Andreje Babiše v Bílém domě je zřejmě pozvání na kobereček, kde by měl dostat noty, jak si Američané představují úlohu Česka v dalších letech. To ostatně fungovalo i v minulém režimu, akorát místa v uvozovkách přátelských a oficiálních návštěv se vyměnila. A k tomu něco úsměvného: dnes jsem obdržel na Whats App legrační fotku. Bílý dům v roce 2020. Je před ním obrovský lán žluté řepky.

Jen premiér odjel, doma se objevily další kauzy, tentokrát kolem tendru na mýto a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ukázalo se, že Čapí hnízdo je prošetřováno i kvůli daňovým únikům. Jak se zpětně díváte na Babišovo prohlášení, že chce bojovat s korupcí?

České speciality jsou rozjet nejrůznější akce in absentio, tedy v nepřítomnosti někoho. Já neznám ani trochu vyšetřovací spisy, o mýtu toho vím jen tolik, že se ho všimnu, když okolo jedu, Čapí hnízdo mě zajímá asi tolik jako moji babičku kvantová fyzika. Těch informací ze všech stran je jako smršť a každá má jinou vypovídající podobu. Na Babišovo prohlášení, že chce bojovat s korupcí, se nedívám nijak. Každý z premiérů a politici kolem něho si při nástupu do funkce stanovili jako prioritu, že budou bojovat s korupcí. No a každý s ní bojoval tak nějak po svém. Výsledek si můžete vyhodnotit sami.

Je pro nás jaderná energie strategickým zájmem? Měli bychom ji podporovat ve chvíli, kdy od ní Německo a Francie upouštějí?

Současná civilizace je na energii životně závislá. Jaderná energie asi představuje určitá rizika, ale v současné době je nezbytná, a bezpečnostní opatření jsou tak propracovaná, že jsou minimalizována. Když poslouchám názory některých politiků o jaderné energii, tak mám pocit, že o ní mluví jako babička o kvantové fyzice. Když chci nějakou relevantní informaci v tomto směru, tak si vyhledám stanoviska Dany Drábové a dalších odborníků na tuto problematiku. Co se týče Německa a Francie. Neznám jejich energetickou vizi, ale nevím, zda alternativní zdroje je spasí. Anebo mají v šuplíku nějaké přelomové objevy o získávání čisté energie. Třeba to mají připraveno i tak, že budou stanovovat kvóty pro výrobce energií v ostatních státech Evropské unie, aby dobrovolně a solidárně zasílali do Paříže a Berlína své desátky.

Já osobně si myslím, že bez jaderné energie to ve výhledu nepůjde. Třeba není daleko zvládnutí jaderné fúze pro potřeby výroby energie. Možná se povede fúze studenou cestou, co já vím...

Pokud jde o jaderný tendr, je tu možnost financování, kterou zkusili v Maďarsku, tedy že by elektrárnu postavili Rusové a my bychom jim postupně stavbu spláceli. V Maďarsku se ovšem již uzavřená smlouva na elektrárnu Paks neúměrně prodražuje a smlouva začíná být pro Maďary nevýhodná. Máme takovou možnost zavrhnout, nebo je to alternativa? A dokázali by čeští politici vyjednat lepší podmínky, než s jakými souhlasil Viktor Orbán?

To je otázka do silvestrovského pořadu. Myslím, že naši současní politici by vyjednávali pod praporem boje proti korupci... docela se bavím.

SPD Tomia Okamury čelí problémům. Byla zrušena jeho Moravskoslezská buňka, konec přišel i pro buňku v Královéhradeckém kraji. Podle politologů je takový jev velmi neobvyklý. Tomio Okamura se k tomu odmítá vyjádřit s tím, že se v SPD neděje nic nestandardního a vše je v souladu se stanovami. Začíná nám před očima konec SPD?

Každá politická strana nebo hnutí je složeno ze členů, kteří mívají odlišné názory než jejich kolegové. Otázka je, zda to je v rámci plnohodnotné diskuse nebo v rovině osobní animozity. Vnitrostranické půtky můžou každou partaj dovést až do politického propadliště. Nejsem politolog a skutečná podstata jejich sporů mi uniká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…