Dlouhodobě bojujete za definitivní zakonzervování Dolu Frenštát. Co plánujete teď?
Jedeme 7. dubna na Ministerstvo životního prostředí. Bohužel Ministerstvo průmyslu a obchodu nám zatím neodpovědělo, nevíme proč a nevíme, co se děje. Chtěli jsme se s nimi sejít do konce března kvůli problematice Dolu Paskov, na který je Důl Frenštát navázaný. Nemyslím provozně, ale patří pod Paskov jako ekonomická jednotka. Začali jsme řešit, co se vlastně děje. Jedná se o tom, že OKD do konce roku 2014 budou zřejmě těžit, pak možná práce ještě o rok prodlouží a posléze to celé předají na hrb státu. O tom se má rozhodnout do konce března. Nejsme přítomni jednotlivým jednáním a to nám vadí, protože zase jednají o nás bez nás. Proto jsme si říkali: „Jak to bude s Frenštátem? Převezme stát i důl ve Frenštátě?“
Takže Vám v podstatě svitla naděje, že by si důl převzal stát a s ním se lépe dohodnete než s OKD?
My preferujeme, aby si převzal Důl Frenštát pod sebe stát a aby tam nefiguroval soukromý těžař. Jenže nám řekli, že OKD předají jen důl Staříč z Paskova a chce si Důl Frenštát nechat. OKD zase jednají bakalovským způsobem, kdy věci oddělují a vyzobávají to, co se jim hodí a co se jim nehodí, přehodí na hrb státu. Tak to vidím já. Potvrdil nám to včera i hejtman Moravskoslezského kraje, se kterým jsme měli jednání. Je to zvláštní.
Takže s tímto postupem nesouhlasíte…
Pokud má stát něco přebírat, tak to má převzít celé. Víte, jak proběhla privatizace, když se prodávaly doly na základě usnesení vlády? Prodaly se funkční doly a části, které se musely dotovat, tak ty si stát nechal. To je neskutečné. Nechal si vodní jámy Jeremenko a Žofie, na kterých Diamo za 150 milionů ročně těží vodu proto, aby se nezaplavily sloje na Karvinsku. Stát dělá vlastně službu pro OKD za 150 milionů korun ročně, aby se mohlo těžit. Jinak by tyto práce nebyly potřeba.
Stát ale chce udržet průmysl a zaměstnanost, takže proto možná bude dotovat i Důl Paskov. Co Vy na to?
Já si říkám: „Má to smysl?“ Není lepší za tyto peníze raději opravit cesty? Než je strkat do uhlí, které se dá koupit jinde za polovinu? Já to nechápu. Mám pořád pocit, že stát na to skáče jen proto, že se jedná o zaměstnanost. Ale proboha, tak zaměstnejme lidi na opravě cest. Bude to mít větší efekt pro společnost než rubat uhlí za dvojnásobnou cenu. To nemá smysl.
Problematika nezaměstnanosti je ale na Ostravsku vážná věc. Co když tam najednou přijdou o práci tisíce lidí, možná i desítky tisíc v navazujících službách?
Podívejte se, když byla automobilová krize, tak tady závody Siemens a Continental, které zaměstnávají přes 4000 lidí, musely asi 2000 lidí propustit. Nikdo nezvedl zadek, aby sem přijel a začal to řešit. V OKD se jedná o tom, že se má propustit 1000 horníků, protože další se převedou na Karvinou a ostatní doly a řeší to od prezidenta až po primátora Frýdku. Všichni se z toho můžou zbláznit. Hornické odbory mají velkou sílu. Na Ostravsku se pořád přemýšlí v železe, v uhlí a v ničem jiném. To je největší chyba. V lidech je pořád bolševik, tak jak se v lidech zakořenil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá