Spojené státy spustily protiraketový systém v Rumunsku, Rusko ihned protestovalo s tím, že podnikne opatření. Jak to chápat, co to ze strategického hlediska znamená? Co se tím změní do budoucna? Jde o nutnou obranu proti Rusům, anebo akt agrese a provokace? Není škoda, že není systém nakonec u nás v Brdech, jak se plánovalo?
Od všeho něco. Brd nějak zvláště nelituji. Ale věc je přece jenom složitější, i když podstata zůstává. Mění se jen prostředky. Rozšiřování protiraketového systému, jinak také European Phased Adaptive Approach (EPAA), které bylo oficiálně spuštěno 12. května v rumunském Deveselu, je součástí širší strategie NATO – jak k tomu tématu uvádí dokument NATO, ale i samotný Bílý dům – jedná se v tomto případě o druhou fázi, jejímž pokračováním by měla být výstavba základny v Polsku (čerstvě zahájená v Redzikowu), těsně u hranic s pobaltskými zeměmi; ukončena by měla být čtvrtou fází v roce 2020.
Celková strategie integrovaného systému protivzdušné obrany, již Američané nazvali téměř prorocky Aegis (podle obranného štítu, jejž používal bůh Zeus) – jejíž proměnu jsme po roce 2009 mohli zažít i u nás, ve vámi zmiňovaném pokusu o výstavbu radaru v Brdech –, vychází z představy, že pouze USA mohou zajistit od vnějšího ohrožení evropskou obranu. Kdyby tomu bylo jinak, a samotná Evropa byla schopna něco takového vybudovat, byla by situace jiná i rozložení patrně jiné. Není tomu tak dávno, co bylo módní vytýkat Americe tzv. unilateralismus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka