„Nebezpečné Rusko“ je téma české diskuse od roku 2013. Jak se do řetězce dějů stran Ruska promítla kauza pokusu o zabití agenta Skripala? Novičok prý byl syntetizován i v Česku, byť to prý znamenalo nepatrné množství. Vzorky podle německých médií získala i Spolková republika Německa. Theresa Mayová je přesvědčena, že se o Skripalův život pokoušelo Rusko. Odborníci na Rusko tvrdí, že Rusko samo rádo „rozsévá“ různé narativy, aby znejistilo evropskou veřejnost. Jakou stopu každopádně „novičok“ nechal na důvěryhodnosti i ruské i západní strany? A kdo vede „na body“ tu píárovou bitvu, která se vede od roku 2013?
Rusko není hrozbou, ale státy NATO dělají všechno pro to, aby bylo rizikem. Novičok už je značně ohrané téma, jeho použití ve Velké Británii v případu Skripal vyvrátilo v teoretické rovině mnoho odborníků. Už uplynulo několik měsíců od kauzy, kdy dva ruští občané vyvázli živí z údajné otravy chemickou bojovou látkou, která měla teoreticky zabíjet do doby v řádu pouhých sekund maximálně minut.
Verze britské strany byla natolik vachrlatá a tak často se měnila, že by bylo lépe už na věc raději zapomenout. Skripal a jeho dcera běhají někde po světě a nikdo s nimi rozhovor zatím neudělal. Bohužel je tu pokračování této kauzy, kde je dokonce jedno úmrtí a jeden přeživší. Ale už nevidíme žádné neopodstatněné vypovídání ruských diplomatů ani vyhrožování. Ta věc nese všechny známky provokace a je mrtvá.
Přichází obchodní válka USA versus EU, Čína a Rusko?
Obchodní válka mezi USA, Evropskou unií, Čínou a Ruskem se dala očekávat od nástupu Donalda Trumpa, který prosazuje dost odlišný ekonomický koncept od svých nedávných předchůdců ve funkci amerického prezidenta. Nedávná vrcholná schůzka států G7 skončila fiaskem a Putin odjel na setkání Ruska, Číny a Indie. USA opouštějí své zájmy v Evropě a EU je slabá. Je předvídatelné, že se „drsnějším“ opatřením ze strany USA budou zasažené státy bránit. Situace ale může mít vcelku nepředvídatelný vývoj a mohou vznikat různí nečekaní spojenci.
Jak může dominanci USA a dolaru ovlivnit to, že řada států posiluje své zásoby zlata a pro své transakce omezuje používání dolaru?
Dlouhodobě avizovaným cílem Číny, Ruska, dalších států sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci je právě zamezit dominanci amerického dolaru. Opatření směřující k tomuto cíli je nakupování zlata, a tedy zpevňování vlastních měn, případně hledání alternativní dominantní měny. Všimněte si, že různé státy se snaží vymanit z dominance takzvaného petrodolaru, tedy se snaží za obchody s ropou platit jinými měnami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík