Ve středu jste v rozpočtovém výboru jednali o problematice zdaňování takzvaných korunových dluhopisů, a to v souvislosti s nákupem dluhopisů Agrofertu šéfem ANO Andrejem Babišem. Kromě jiného jste požádali Generální finanční ředitelství (GFŘ), aby prověřilo, zda nebyl v některých případech zneužit daňový zákon. Generální ředitel GFŘ Martin Janeček k tomu však uvedl, že pokud měl někdo dostatek peněz, aby koupil korunové dluhopisy, nešlo o porušení zákona. Prý na nikoho netlačil ve smyslu, aby kauzu korunových dluhopisů GFŘ nevyšetřovalo, a navíc má dle něj emisi jako takovou v kuratele Česká národní banka... Naznačuje snad středeční jednání výboru, že příběh z dluhopisy nemá konce? Jak se dá tento příběh rozplést?
Stručně pro čtenáře ParlamentníchListů.cz zopakuji, co jsem zhruba řekl na zmíněném zasedání rozpočtového výboru. To, co uvedl ředitel GFŘ pan Janeček, má několik zásadních „kdyby“ nebo „ale“. Pokud dluhopisy vydává někdo, kdo si je v jiném postavení – jako sám vlastník – nakonec koupí, je to velmi zvláštní. Tedy firma nemá dostatek finančních prostředků a potřebuje údajně vydat dluhopisy. A vlastník té firmy má finančních prostředků dostatek? To je přece velmi zvláštní situace...
CELÁ SCÉNA Z JEDNÁNÍ VÝBORU, I S KŘIČÍCÍM MIROSLAVEM KALOUSKEM, JE ZDE
Já myslím, že velmi přesně a správně to nakonec popsal sám poslanec za hnutí ANO Karel Rais, když na výboru upřímně přiznal, že to byla daňová optimalizace a že se to přece normálně dělá. Pokud o tomto tématu profesor Rais sám přednáší, jak sám připomněl, jistě ví, o čem je řeč a proč má tento názor. Zcela se s ním v tomto jeho názoru, že to byla zcela účelová daňová optimalizace, shoduji. Ale to je ovšem zásadní porušení zákona!
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová