V posledních dnech sledujeme vyostřující se spor mezi Řeckem a Tureckem kvůli nalezišti plynu. Turecko vyhrožuje válečným zásahem, Řecko vybavuje armádu. Francouzský prezident Macron prohlásil, že Turecko už není partnerem. Dalo se to podle vás čekat?
Dalo se očekávat, že mezi Řeckem a Tureckem budou větší problémy, než doposud jsou. Prezident Emmanuel Macron, vlastně nejen on, ale i další představitelé Evropské unie a Severoatlantické aliance, s klidným svědomím opomenou zájmy členského státu Řecka před tlakem, který na Evropskou unii vyvíjí Turecko. Pan Macron sice hodně mluví, ale ve skutečnosti preferuje zájmy Turecka před zájmy jiných členských států Evropské unie. Po celé roky, kdy prezident Erdogan (RecepTayyip, turecký prezident, pozn. red.) tlačil na Evropskou unii a vynucoval si ústupky vyhrožováním uvolnění přílivu nelegálních migrantů, se prezident Macron nepřikláněl na stranu postižených států Evropy, ale na tureckou stranu.
Byl to on, kdo připomínal nezbytnost vstupu Turecka do Evropské unie. Byl to on, kdo prosazoval nutnost vytvoření bezvízového styku pro Turky. Byl to on, který podporoval vytvoření celní unie Evropské unie s Tureckem. Byl to on, kdo tvrdil, že zkrátka musíme – i když z turecké strany je problém s naplňováním dohody, tedy dodržovat dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016, kdy bylo sjednáno, že Evropská unie bude platit Turecku šest miliard eur, aby Turci zadrželi miliony syrských nelegálních uprchlíků, kteří se chtějí stále dostat do Evropy přes turecko-řeckou hranici. Navíc, pokud si dobře vzpomínám, Turecko chce stále víc peněz za to, že nebude ony syrské nelegální uprchlíky posílat do Evropy.
Erdogan krade ropu ze Sýrie a teď bude okupovat a krást plyn Řekům a Kypřanům a Evropská unie bude dělat co? Zavede další sankce na Bělorusko a Rusko? Ke konci srpna totiž uvedly Řecko a Turecko své síly do nejvyšší pohotovosti, nasadily své námořnictvo a v reakci na probíhající krizi Řecko také 26. srpna oznámilo, že rozšíří své teritoriální vody ze šesti námořních mil na 12 námořních mil – což je naprosto legální krok v mezinárodním právu. V tom případě by Turecko kradlo zcela bez skrupulí plyn z řeckého území.
Výsledkem celého narůstajícího průšvihu, který se diplomaticky nazývá vměšováním se, a ve skutečnosti je prokázaným útokem jednoho státu na suverenitu druhého, je, že prezident Macron prohlásil, že Turecko už není partnerem. Tohle má být odpověď politika, který dokáže stát za lidmi, kteří ho zvolili?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová