Jaká je vaše reakce na střet poslance Jaroslava Foldyny s aktivistou Martinem Uhlířem, kdy hájil Noční vlky?
Podle mne jde o to, že má-li politická strana – v tomto případě ČSSD – převzít odpovědnost, má-li předvést voličům sevřené řady, což znamená, že se křídla navzájem neperou, tak nemají vzbouzet rozpory. Jestliže se navenek ukáže, jak předseda strany vyzývá veřejně do éteru místopředsedu, aby se omluvil, je to špatná známka o stavu politické strany jako takové. Jinak mne jednání Foldyny nepřekvapilo, dělá to celý život, má sympatii k Rusku a jejich aktivitám, takže mě nepřekvapilo. Špatné je, že vznikl vnitrostranický problém. V tomto případě musí všichni slevit, jestliže chtějí sociální demokraté předvést, že jsou v pořádku, veřejné výzvy do éteru nepomohou.
Jen dodám, že předseda ČSSD Jan Hamáček komentoval jeho střet až po četném naléhání novinářů a neustálých otázkách k tomuto tématu. Rovněž řekl, že podobné situace souvisejí s klesající podporou sociální demokracie…
To má pravdu a určitě nechci hanit Hamáčka jako předsedu, ale v dějinách vyhřeznutí vnitrostranického problému tímto způsobem vždy nesvědčilo o dobrém stavu politické strany. Foldyna je sólista, a jak chcete předvést srovnané řady, když máte sólové hráče? Sólistů je hromada, nutné je však najít týmovou souhru.
Navíc Foldyna se nikdy v minulosti svými názory netajil.
U něho se nejedná o žádné překvapení. Spíše by mne překvapilo, kdyby Foldyna reagoval jinak.
Co si myslíte o střetnutí protirusky laděných občanů s těmi, kdo k výročí osvobození pokládají květiny u památníků padlých vojáků Rudé armády? Říká se, že už si nevážíme jejich obětí a pleteme do toho aktuální politickou situaci. Proč se tak děje?
Proto mám dva důvody. Jeden: jsme svobodná země a musíme počítat s tím, že ve svobodné zemi vyjadřují lidé svoje názory. Byl jsem před pár dny ve Washingtonu a viděl jsem poutače proti Trumpovi přímo pod Bílým domem. Jsme ve svobodné zemi. Druhý důvod: Rudá armáda se Spojenými státy určitě osvobozovala Československo a není pochyb, že tito lidé umírali za svobodu Československa. Důležité je nepopírat tento fakt. Ve svobodné zemi však musíme počítat s tím, že někdo využije této příležitosti, aby projevil svůj protiruský postoj, a dít se to bude.
V posledních letech však takové protesty u výročí podobných událostí sílí. Jak to?
Celkově je to i tím, jak je vnímán prezident republiky Miloš Zeman, zejména v univerzitních a historických městech, kde celá kauza kolem Novičoku, zda se vyráběl, či nevyráběl v České republice, nahrává projevům odporu vůči Zemanovi i jeho proruské orientaci. Odpůrci využijí každou příležitost, aby vyjádřili protest. Komponentů je ale více, v žádném případě tito lidé neprotestují proti hrdinství těch, kdo padli a bojovali za osvobození. To by bylo příliš a nemyslím si, že by to bylo hlavním důvodem. Hlavní důvod je vyřídit si postoj vůči Zemanovi i jeho proruské orientaci.
K Zemanovi se ještě vrátíme. Ozývá se kritika, že jsme se díky osvobození dostali jen z jedné diktatury do druhé…
To je důsledek Jaltské konference, což bylo velmocenské divadlo a dohoda o rozdělení Evropy, na kterou přistoupil i Západ. Nerad bych dával vše do jednoho pytle. Když se stanovila dělící čára v Evropě a byla slíbena svoboda a samostatný vývoj zemí východního bloku, Churchillovi muselo být jasné stejně jako tehdy už těžce nemocnému Rooseveltovi, že to kulhá a realita bude jiná.
Jsou pochybnosti, které se týkají kauzy Skripal, situace v Sýrii, už to budou čtyři roky od Majdanu. Spojené státy jsou různě čitelné, Německo bez nejmenších problémů navyšuje dovoz surovin z Ruska. Jaký vztah vůči Rusku v tuto chvíli zaujmout? A je Rusko pro nás nebezpečné z jakéhokoliv důvodu?
Jsem zastáncem hledání cesty, a proto když jsme v Evropské unii, Unie celá by měla hledat cestu k nějaké dohodě s Ruskem, protože bez Ruska nemůžeme řešit globální problémy. Ať už jde o otázku syrské války, migrace a dalších témat, nic nelze dělat bez Ruska nebo proti Rusku. Nechci říci, že bychom měli definitivně couvnout, ale máme hledat cestu k dohodě a ta je podle mne vždy možná. Dnešní příběh: Trump vypověděl smlouvu s Íránem, což je velký výsledek jednání s odpůrcem, který byl nebezpečný. Nyní dohodu hodí k ledům, což je chyba, mělo by se jednat, dokud je možné jednat, hledat způsoby a kompromisy, aby couvly obě strany. Jsem odpůrcem budování a cílevědomého podporování studené války. A myslím, že Blízký a Střední východ je tomu dobrým důvodem, Rusko má také zájem, aby Sýrie a další státy zůstaly v původních hranicích, tam může i Západ výrazně pomoci a není to tak, že Západ nemá nic v ruce. Avšak znovu opakuji: studená válka nám k tomu nepomůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová