Kolem prezidenta Zemana je opět "dusno". Poté, co řekl, že se podle jeho informací po České republice pohybuje člověk, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi, snesla se na něj velká vlna kritiky. Co na tyto informace říkáte?
Zdá se mi, že pan prezident chtěl být opět zajímavý, zřejmě usoudil, že už dlouho není středem mediální pozornosti. A velmi rychle pochopil, že tato závažná informace ho dostane nejen na přední stranu všech deníků, ale navíc oživí své oblíbené téma boje proti terorismu, téma, které mu pomáhá šířit v lidech strach a probouzí xenofobní postoje. Snadněji se totiž ovládají lidé, kteří mají strach a bojí se. Ti se pak rádi přimknou k někomu, kdo je varoval, a nabízí recepty, jak je ochránit. A pan prezident to celému národu přeci říkal! Naposledy právě bezpečnostními důvody vysvětloval uzavření Hradu, kvůli kterému se lidé nedostali na půlnoční mši ve svatovítské katedrále.
A co si myslíte o tom, že prezident takovou informaci pronesl na veřejnosti?
Tady nejde jen o pouhou roztomilou prostořekost starého pána, tady se jedná o naprosto účelové zveřejnění citlivé informace. Celý národ se přeci musí dozvědět, že měl pravdu. A národ určitě ocení, že jeho prezident se obává o bezpečnost svého lidu. Zvláště když prezident dosud nevyloučil, že se pokusí obhájit post v nadcházejících volbách.
Podle Karla Randáka mohou tato prezidentova slova znamenat bezpečnostní riziko pro ČR? Souhlasíte s tím?
Bohužel ano, souhlasím… Pan prezident dostává jako hlava státu citlivé informace od bezpečnostních složek. A ty je zas získávají od rozvědek spřátelených států. Celý tento systém sdílení citlivých informací je založen na vzájemné důvěře, díky které dokážeme včas reagovat a potírat mezinárodní terorismus ve většině případů dříve, než k nějakému útoku skutečně dojde. Jenže za situace, kdy se český prezident citlivými informacemi rád pochlubí na veřejnosti, stáváme se pro naše partnery nedůvěryhodnými. Také se přeci s důležitými problémy nesvěříte někomu, o kom víte, že nedokáže udržet jazyk za zuby. Naše rozvědka tak zůstane slepá…
Po tomto výroku se do Miloše Zemana pustili mnozí politici. Podle nich prý prezident zdiskreditoval Českou republiku u cizích rozvědek, upozornil podezřelého na to, že se po něm jde a objevil se i názor, že Zeman zřejmě není schopen zvážit dopad svých slov a činů. Co si o tom myslíte?
Dlouhou řadou svých činů pan prezident prokazuje, že není tou správnou osobou v čele státu. Vzpomeňme jen, že jeho nejbližší spolupracovníci nedostali bezpečnostní prověrku, nebo za jakých okolností se z Hradu poroučel šéf hradního protokolu Forejt. Prezident není evidentně způsobilý k výkonu svého úřadu, když dává přednost medializaci své vlastní osoby před zodpovědným řešením bezpečnostních hrozeb. Je to o to smutnější, že právě tímto svým neuváženým postupem rizika zvyšuje, než aby je snižoval.
Není ale vlastně problém spíš to, že se takový člověk po republice vůbec pohybuje, než to, že Miloš Zeman na to upozornil?
Česká republika není žádným izolovaným ostrovem. My jednoduše nemůžeme předpokládat, že se nás bezpečnostní hrozby, které trápí naše sousedy, nijak netýkají. Mohl bych sice jako politik vyzývat k uzavření českých hranic, ale musíme si uvědomit, že právě Schengen a pravidla Evropského hospodářského prostoru stojí za současným ekonomickým růstem naší země. Je to vzájemná obchodní výměna především s partnery z EU, ze které naše země čerpá své bohatství. A svoboda pohybu prostě není zadarmo… Každopádně hrozba teroristických útoků v naší zemi je jistě výrazně menší, než třeba v Německu, Francii či Belgii… Tedy v zemích, které mají v očích fundamentalistů mnohem vetší význam.
Pomůže nebo naopak uškodí podle Vašeho názoru tento Zemanův výrok prezidentovi u voličů?
Obávám se, že voliči pana prezidenta Zemana mu snad odpustí vše. Zneuctí korunovační klenoty, permanentně diskredituje naši zemi v zahraničí, šíří strach a nenávist mezi lidmi a přesto si zachovává popularitu pohybující se kolem 50%... Pan prezident jednoduše ví, jak pracovat s českou veřejností, a bohužel se nestydí pro zvýšení své popularity udělat cokoli.
Zeman také v těchto dnech mimo jiné řekl, že zastává obdobný postoj v otázkách boje proti islámskému terorismu a ilegální migraci jako Donald Trump. Co na to říct?
V současné politice vidíme čím dál tím víc nástup populistických politiků, kteří veřejnosti nabízí více bezpečí a prosperity, když zapomene na obhajobu svobod. V tom není jiný Donald Trump, Marine Le Penová či Miloš Zeman. Nechme ale stranou postoje Donalda Trumpa coby nastupujícího prezidenta a počkejme si spíše na Donalda Trumpa coby amerického prezidenta. Nyní na něm neleží skutečná odpovědnost. Je zajímavé se spíše podívat na to, proč se Miloš Zeman tolik hlásí k jeho osobě. Je zřejmé, že pan prezident se tím přiživuje na mediální pozornosti, kterou Donald Trump vyvolává. Musíme si ale uvědomit, že Česká republika není USA a že český systém je parlamentní a americký prezidentský. A zatímco Donald Trump bude brzy ve svých rukou třímat skutečnou moc, Miloši Zemanovi zůstane jen jeho upachtěná snaha strhnout na sebe mediální pozornost. Prostě Donald Trump bude světový hráč číslo jedna, kdežto Miloš Zeman jen lokální figurka.
Zeman byl jedním z prvních, koho Trump pozval do Bílého domu. Naopak od Obamy Zeman pozvání nedostal. Na to náš prezident řekl: - nesouhlasím s Obamovým postojem vůči Izraeli a to samé se týká jeho politiky na Blízkém východě, která byla destruktivní a napáchala mnoho škod. Souhlasíte v tomto s Milošem Zemanem?
Z toho, že Trumpova první a zřejmě i nejoblíbenější exmanželka pochází ze Zlína a má navíc zjevnou ambici stát se velvyslankyní v České republice a jeho současná manželka má kořeny na americké poměry v takřka sousedním Slovinsku, se dá soudit, že má ke střední Evropě velmi vřelý vztah. Nadto mu náš prezident velmi očividně pochlebuje a navíc nenechává nitku suchou na prezidentu Obamovi a to i v době vrcholící kampaně, kdy si každý rozumný politik dá zámek na ústa. To si říká o pozvání. A že Obama Miloše Zemana do Bílého domu nepozval? Miloš Zeman byl velmi kritický k prezidentu Obamovi a ten naopak k němu. Fackovacím panákem byl pak pro našeho prezidenta nejvyšší představitel americké moci u nás, velvyslanec Schapiro.
Co se ale druhé části otázky týče, lze souhlasit s Milošem Zemanem, že naivní přístup Obamovy administrativy k Blízkému východu způsobil současnou destabilizaci. Obama věřil ve vítězství prodemokratických sil… Namísto toho se dočkal buď utužení represivních režimů, nebo naopak naprostého chaosu a násilí. Upřímně ale Zemanova kritika amerického prezidenta má asi stejný význam, jako když zahradní skřítek brání zahradu před buldozerem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora