Další lodě a letadla pošle do východní Evropy Severoatlantická aliance, Dánsko se připojuje s fregatou. Spojené státy uvažují o vyslání tisícovky vojáků, na Ukrajinu také míří různá vojenská technika. Americko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu. Jak tuto situaci jako odborník čtete?
S trochou cynismu by se dalo říci, že sledujeme poněkud více vyhrocenou fázi naprosto standardního soupeření velmocí, zatímco odborný či akademický pojem pro tuto situaci zní bezpečnostní dilema. Nezáleží na tom, zda nějaká hrozba objektivně existuje, protože pokud jedna strana tu hrozbu vnímá, tak z jejího pohledu existuje, takže následují kroky k omezení či potlačení této hrozby. Druhá strana, a to opět zcela nezávisle na tom, zda nějaká původní hrozba existuje, to samozřejmě sleduje a začne to hodnotit jako hrozbu pro svou bezpečnost, takže začne také podnikat nějaké kroky. Obě strany se tak snaží tu druhou odstrašit, respektive zvýšit vlastní pocit bezpečnosti, ačkoliv tyto kroky mohou mít – a velice často i mají – dopad přesně opačný. Obě strany se zaplétají do eskalační spirály, ve které ani není příliš důležité, kdo to začal. Původní motivace se ztrácejí, popřípadě jsou chybně hodnoceny a vykládány, jelikož roste vzájemná nedůvěra a nepochopení. Všimněte si, že jsem tady vůbec nejmenoval konkrétní státy či bloky, protože ten vzorec, který teď sledujeme, platí naprosto obecně bez ohledu na geografii nebo historické podmínky. Jedná se totiž o zcela elementární geopolitické procesy. A mimochodem, přesně takovým způsobem kdysi vypukla i první světová válka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová