Jste předseda Pedagogické komory a původně učitel dějepisu a češtiny, měla by se dle vašeho názoru míchat tajná služba do výuky dějepisu v českých školách?
Tajné služby se snaží ovlivnit výuku jen v totalitních režimech. Pokud se o to pokouší česká BIS, tak lze říci, že pracuje v duchu sovětských tajných služeb, jak je známe z dob před rokem 1989.
S jakými reakcemi učitelů se na toto konto setkáváte?
Reakce kolegů jsou veskrze negativní. Vadí jim, že se BIS vyjadřuje k obsahu a způsobu výuky dějepisu a češtiny. To by neměli dělat ani politici. Je to záležitost odborníků, didaktiků a profesní komunity.
Nepodráží vyjádření BIS již tak pošramocenou prestiž českých učitelů v očích veřejnosti? (Mám tím na mysli nepříliš atraktivní povolání učitele kvůli platům, soc. statusu atd.) Učitelé mají koneckonců VŠ vzdělání a sami by měli vědět, jak dějiny, dějepis či českou literaturu učit objektivně s odkazem na historická fakta…
Ministr školství Robert Plaga se bohužel ostře nevymezil proti formulaci BIS. Sice ji nepotvrdil, ale to je málo. Diplomacie není v tomto případě namístě. Měl by se postavit za své učitele. Obávám se, že to učitele v očích veřejnosti poškodilo. Těžko dokazovat, že to není pravda. Původně se jednalo jen o poznámku pod čarou, ale když se dostala do titulků médií, minimálně mohla rodiče znejistit. V učebnicích přitom nic takového není. Ani v rámcovém vzdělávacím programu. Rozhodně není třeba RVP kvůli tomuto měnit. Nikdo netuší, o co se tvrzení BIS mohlo opírat… Vlastně to vrhá negativní světlo na celou zprávu BIS. Pokud je nepravdivá tato její část, jak můžeme věřit ostatním tvrzením?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž