Tajné služby řeší uprchlíky a možný terorismus. Ale pozor! V BIS máte nepořádek, naznačil soud a žalobce

01.10.2015 9:47 | Zprávy

Evropa čelí mocné imigrační vlně, riziku možných teroristických útoků a každý dotčený stát proto spoléhá na svoje tajné služby. V této pohnuté době by to tak mělo být i v České republice. Jenže ouha, Vojenské zpravodajství řeší zpackanou akci v Libanonu, kde je v rizikovém území postrádáno pět Čechů, z toho minimálně jeden kmenový příslušník rozvědky. Problém ale má, a ne malý, i Bezpečnostní informační služba – BIS.

Tajné služby řeší uprchlíky a možný terorismus. Ale pozor! V BIS máte nepořádek, naznačil soud a žalobce
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Klíčem k odhalování potenciálních hrozeb je vyjma spolupráce se zahraničními službami kvalitní pátrací a sledovací práce na vlastním území. A tady BIS v poslední době hodně pohořela.

Problémy tajné služby – přezývané také civilní kontrarozvědka – poodhalil skandál s údajným zneužíváním pohonných hmot, a sice právě u klíčového odboru sledování. Justice, která se několika hodně citlivými případy zabývá, zkonstatovala, že v tajné službě vládl šlendrián. A ParlamentníListy.cz k této věci aktuálně získaly listinné důkazy – kopie z rozhodnutí justičních představitelů.

V prosinci roku 2011 rozčísla v médiích relativně klidnou předvánoční atmosféru varovná zpráva. Organizovaná skupina třinácti pracovníků tajné služby BIS roky podváděla při vyúčtování služebních cest a čerpání pohonných hmot. Podezřelí pracovníci proto byli postaveni mimo službu. Škody měly dosáhnout statisíců korun a žalobce, který na vyšetřování dohlížel, příslušníky BIS obvinil ze zpronevěry.

Mluvčí tajné služby Jan Šubert tehdy podezření z podvodů při vykazování spotřeby pohonných hmot vozidel BIS musel přiznat. „Důležité pro nás je, že se těch machinací nezúčastnil nikdo ze zpravodajců, kteří mimo jiné sledují i podvody či hospodářskou kriminalitu,“ konstatoval Šubert. BIS prý podvody zjistila vlastním vnitřním vyšetřováním. Inspekce BIS tehdy podle něj prstem ukázala na pracovníky podpůrných složek kontrarozvědky, například řidiče odboru sledování.
Skupina vyšetřovaných příslušníků tajné služby se podle inspekce dopouštěla podvodů tím, že při provozu služebních vozidel šetřili pohonné hmoty; vzniklý rozdíl mezi předepsanou a skutečně projetou spotřebou si ponechávali. Příslušníci BIS totiž kvůli utajení platí účty za pohonné hmoty v hotovosti a následně je službě vyfakturují. Na každý vůz totiž byla vypočtena průměrná spotřeba a rozdíl při šetrné jízdě měl putovat do kapes tajných. Jenže jak se ukázalo, problém nebyl jen na straně podezřelých, ale překvapivě ve službě samé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…