Tak tohle vše můžeme očekávat od Trumpa a jeho lidí. I ve vztahu k Putinovi, Evropě, válkám a NATO. Slovenský exministr zasvěceně hovoří

20.12.2016 15:13 | Zprávy

ROZHOVOR Slovenský exministr vnitra a bývalý místopředseda konzervativního Křesťanskodemokratického hnutí Vladimír Palko říká, že zvolení Donalda Trumpa je dobrou zprávou, určitě je to lepší než zvolení revolučního „horlivce“ Clintonové. Palko vysvětluje, jaké kroky lze od Trumpa a jeho lidí očekávat.

Tak tohle vše můžeme očekávat od Trumpa a jeho lidí. I ve vztahu k Putinovi, Evropě, válkám a NATO. Slovenský exministr zasvěceně hovoří
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA

Je podle vás vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách pozitivní zprávou?

Ano, je to pozitivní zpráva, i když s některými negativními aspekty. Pozitivní vzhledem k tomu, že prohrála Hillary Clintonová, ale i pozitivní vzhledem k tomu, že se prosadilo mnoho normálních pohledů na věc, které Trump hlásal, ale které byly umlácené mediálním hlukem, který vytvářela protitrumpovská, proclintonovská média – tedy skoro všechny televize a deníky.

Trump tvrdil, že dlouhé roky americká politika podporovala ekonomickou globalizaci v podobě globálního volného obchodu, která vysávala z Ameriky manufakturní výrobu a připravovala Američany i o kvalifikovanou práci. Neváhal kritizovat imigraci bez hranic, která zase přílivem laciné pracovní síly přispívá ke snižování úrovně mezd.

Stylizoval se i do role tvrdého velitele, který nebude váhat použít vojenskou sílu proti nepřátelům Ameriky. To činil sice každý kandidát, ale na rozdíl od jiných Trump zároveň zaujímal pozice mírotvorce, když sliboval, že Američané pod jeho vedením nebudou bojovat ve zbytečných válkách, jako byla například ta v Iráku.

Vystoupil rázně proti politické korektnosti. Když hovořil o imigraci či islámu, věděl, že bude obviňován z rasismu, ale šel do toho zápasu a tím říkal to, co mnozí lidé cítili, ale v médiích a od jiných politiků, ať už republikánských, či z Demokratické strany, tyto svoje názory neviděli a neslyšeli. A navíc získal na svou stranu váhající konzervativní křesťany, neboť vystihl, že je potřeba zastavit soudy prováděnou revoluci a slíbil lidem konzervativní soudce do Nejvyššího soudu.

A pokud jde o ta negativa?

Jeho útoky ad hominem proti svým republikánským protikandidátům nemají v historii obdobu. Svým životním stylem je dítětem sexuální revoluce stejně jako Hillary. Ukázalo se, že některé věci, které by donedávna kandidáta zlikvidovaly, dnes už ani příliš nepřekáží. Místy se choval jako hulvát vůči ženám. Tvrdil, že jen jde proti politické korektnosti, ale to bylo zavádějící. Bojovat proti politické korektnosti znamená právo říkat pravdivý obsah, ale ne právo říkat věci vulgárním způsobem. A Trumpovým vítězstvím v primárkách se ukázalo, že v rámci republikánů nemá žádnou šanci konzervativní křesťanský kandidát.

Proč myslíte, že Trump zvítězil? Byla to ta nepopularita Hillary Clintonové? Trump válčil proti médiím jako u nás v ČR Miloš Zeman, měl mnohem menší finanční prostředky na kampaň, establishment byl na straně Clintonové včetně části republikánů… Tak o čem to bylo? Byla to vzpoura obyčejných lidí?

Jednak je to dané osobou hlavní protikandidátky. Hillary Clintonová byla kandidátkou minimálně tří nepopulárních politických platforem.

Byla kandidátkou globální kulturní revoluce, podle které potraty a stejnopohlavní manželství mají být legální po celém světě. Všichni američtí ambasadoři podporují gay-pride v Praze či Bratislavě, to je politika Clintonové. Církve mají podle ní reformovat v těchto věcech své učení a ani jí nepřipadá divné něco takové žádat. Na podporu křesťanů, kteří berou svou víru aspoň trochu vážně, mohla okamžitě zapomenout.  

 Ve finále byla i kandidátkou neokonzervativců, jejichž agendou je vývoz demokracie cestou vojenských intervencí. Neokonzervativci, ačkoli byli tři dekády u republikánů, se přiklonili k ní, neboť se Trump tvrdě pustil do kritiky Bushovy intervence v Iráku, kterou podporovala i Hillary. Neokonzervativní představa neustálých regime-change se však už dávno stala nepopulární.

A nakonec tím, že pobírala mnohé statisícové honoráře za přednášky od velkých bank, stala se mediálně jejich kandidátkou. A banky jsou spojované s finanční úvěrovou krizí předcházejících let.

Clintonové též uškodila fanatická podpora liberálních médií, jejichž útoky vůči Trumpovi byly přehnané a směšné. Vzpomínám si na moment, kdy bylo tématem, že Rusové hackují maily Demokratické strany. Trump zažertoval, že přeje Putinovi, aby našel ty tisíce ztracených mailů Clintonové z dob, kdy byla ministryní zahraničních věcí. Média pak smrtelně vážně začala hrát, že Trump se spojuje s cizí mocností a žádá ji, aby pracovala proti Americe. Na CNN jsem viděl jednu mluvící hlavu za druhou, která říkala, že to je opravdu, ale opravdu něco strašného. Člověk se musel smát tomu, že tito lidé ze sebe dělali hlupáky, jen aby našli nějaké hlupáky mezi voliči, kteří by na tuto trapnost naletěli. Lidé ale pochopili, že tato média nejsou doopravdy informačním prostředkem, ale že dělají svou politiku. Lidi jednouduše média odmítli. Takže ano, v tomto smyslu to byla vzpoura obyčejných lidí.

A další věcí je, že dozrála doba. Trumpova témata jsou v podstatě témata, se kterými kandidoval před čtvrt stoletím Pat Buchanan. Jistě je mezi těmito dvěma muži rozdíl. Buchanan měl sice ostrý jazyk, ale byl to katolický gentleman, zatímco Trump se někdy chová jako hulvát. Ale Trumpovy názory na imigraci, americkou zahraniční politiku a globalizaci, to jsou přece dávno známé Buchananovy názory z jeho kampaní z let 1992 a 1996. Jenže nyní tomu naslouchalo mnohem více voličů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …