Teď Putin rozjede čistky, jako první poletí zrádní byrokraté. Že Rusko nemá šanci? Ale má, však se podívejte na Čínu, říká exministr a exvelvyslanec Jaroslav Bašta

19.12.2014 12:57 | Zprávy

ROZHOVOR Zprávy o blízkém zhroucení Ruska a pádu Putina jsou především hysterií západních médií. Pro ParlamentníListy.cz to říká exčlen Zemanovy vlády a bývalý velvyslanec na Ukrajině i v Rusku Jaroslav Bašta. Podle něho reálně hrozí válečný konflikt v širším měřítku. „A evropští politici bohužel trpí stejnou slepotou jako jejich předchůdci v roce 1914,“ uvádí Bašta.

Teď Putin rozjede čistky, jako první poletí zrádní byrokraté. Že Rusko nemá šanci? Ale má, však se podívejte na Čínu, říká exministr a exvelvyslanec Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Novinové titulky hlásají, že Rusko stojí před krachem a zhroucením, že Rusové panikaří, kvůli čemuž Putinovi poklesne popularita a může ho to stát křeslo. Do jaké míry se něco z toho nakonec může stát a do jaké míry jde pouze o hysterii západních médií, která se jistě ráda do Ruska obují?

Mám takový pocit, že jde především o hysterii západních médií. Propad rublu o 20 % nezpůsobí ekonomický krach Ruské federace, a tím pádem ani pád vlády V. Putina. Pravda je, že za poslední měsíc jeho popularita klesla o celých 6 % z 86 na 80 bodů, z toho o 2 % po pádu rublu. Ta čísla hovoří o tom, že Rusko se opravdu liší od EU.

Vladimir Putin na velké tiskové konferenci prohlásil, že Rusko potřebuje na zotavení z krize dva roky a zároveň konstatoval, že za současné problémy mohou vnější faktory. Není to jen výmluva? A do jaké míry se může RF za dva roky postavit na nohy, co všechno pro to musí VVP udělat?

Tu lhůtu dvou let nutnou pro zotavení ruské ekonomiky zmínila již před týdnem guvernérka Centrální banky E. Nabiullina, která předpokládá, že po tu dobu ceny ropy zůstanou pod úrovní 80 USD za barel. Za dva roky by se měly pozitivně projevit reformy ruské státní správy a transformace ekonomiky, či přesněji přechod na jiný než surovinový export. V krizové situaci je skutečnost, že ruská demokracie je demokracií řízenou, jistou komparativní výhodou. Prezident Vladimir Putin zřejmě udělal ten první a nejdůležitější krok – přesvědčil ruské občany, že se nacházejí v hospodářské válce se zlým Západem, a aby zvítězili, budou muset přinést oběti.

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Miroslava Kalouska (+ z 2.10.),  Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jefima Fištejna, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,  Grigorije Paska (+21. 10.) Michaela Kocába (z 3.12.) (+ z 8. 11.+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaKarla Schwarzenberga (z 3.10.) + (ze 14.8.)  Petra Pitharta, Ivana Gabala, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyMartina Bursíka (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), , Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9. + 8.12.) Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla SobotkyJohna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové (+ z 24. 10.Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava ŠebkaHynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše ZdechovskéhoFrantiška BublanaKarla Hvížďaly, Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka (+ z 23. 10.), Džamily Stehlíkové (21.11.) či Jana Vituly

Jakým překážkám musí ruský prezident čelit? Co kromě zřejmě těžkopádné a roky zkorumpované byrokracie mu brání celý systém zefektivnit a reformovat? Dá se říci, jací lidé mu stojí v cestě?

Pokud se nemýlím, o ruské byrokracii prohlásil, že je téměř stejně špatná a nevýkonná jako úředníci Evropské unie. Nepochybně dojde k personálním čistkám a jako první vyletí neloajální byrokrati, pak možná i ti neschopní. V Rusku podobné kroky v minulosti vedly k vyšší výkonnosti práce státní správy. Boj proti korupci zmínil již ve svém výročním projevu.

Jsou tu lidé jako Igor Sečin, šéf Rosněftu a další, jak oni vnímají Putinem nastavenou linii? Co by s Ruskem mělo být v očích právě těchto významných byznysmenů?

V krizové situaci jejich firmy i oni sami nepřežijí bez pomoci z Kremlu. Nepochybně budou dodržovat nastavená pravidla. Podaří-li se transformace ekonomiky, jejich význam poklesne. Zřejmě zůstanou jen ti opravdu loajální.

Jak je to s oligarchy? Lze reálně říci, do jaké míry musí Putin poslouchat (některé) oligarchy, a naopak do jaké míry oni poslouchají jeho?

V. Putin vládne již patnáct let. Někteří oligarchové za tu dobu odešli do emigrace, někteří jsou již po smrti, dalšího před rokem omilostnil a pustil z vězení a všichni ostatní jsou pod velkým mediálním tlakem, pokud se pokusí hlásit k neoliberálním myšlenkám. V duchu carské tradice jsou považováni za správce, nikoli vlastníky svých majetků. Proto se snaží s hlavou státu mít co nejlepší vztahy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…