Už jen necelé dva měsíce nás dělí od podzimních voleb do Sněmovny. Docela dobrým vodítkem pro to, komu dát svůj hlas, by mohl být postoj politických stran k tématu cenzury. Společnost pro obranu svobody projevu, kterou jste spoluzaložil, oslovila s otázkami na toto téma ty, co jsou v Parlamentu. Co vám ta anketa ukázala?
Zatím najdou čtenáři na našem webu odpovědi na tři z pěti otázek, tak nechci vše předem prozrazovat. Spíš se zastavím u toho, které strany své odpovědi ani po urgencích nezaslaly. Podzimní sadu našich otázek ignorovali z TOP 09, KSČM a STAN. Tentokrát jsme poprvé dostali reakci KSČM, ale za to chybí odpovědi zástupců Pirátů a ČSSD, kteří na podzim své odpovědi, byť dlouho po termínu, zaslali. Předseda poslaneckého klubu ČSSD, Jan Chvojka, naše první požadavky dokonce podpořil, a jeden jejich starosta petici podepsal.
Názory Pirátů na svobodu projevu na sociálních sítích jsou dostatečně známé. Někoho to překvapí, ale jejich postoje respektuji a oceňuji to, že je říkají otevřeně, zatímco strany jako TOP 09 nebo STAN se tématu záměrně vyhýbají. Asi mají důvod a bojí se, že by jejich postoje veřejnost nepřijala s nadšením, resp. že by nebyly kompatibilní v rámci předvolebních koalic. Jiná věc je ovšem náš zásadní nesouhlas s pirátským návrhem řešit svobodu projevu pro české občany ne u nás, ale v Evropském parlamentu. To je něco tak radikálního a potenciálně nebezpečného, že by měla křičet všechna média, která chtějí být hlídacím psem demokracie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník