To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“

21.09.2023 11:10 | Rozhovor

Proč byl nedávno v Číně? A za jakým účelem se tam znovu v říjnu chystá? I o tom tentokrát mluvil pro ParlamentníListy.cz expremiér Jiří Paroubek. Dostal se i k nedávnému rozhovoru premiéra Fialy, který vyšel na iDNES.cz. Nevynechal ani blížící se volby na Slovensku a vysvětlil, proč poslal za spolek Nespokojení dopis Robertu Ficovi. „V podstatě musím říct, že je stále více věcí, kde se s ním politicky můžu shodnout,“ říká pak na adresu Václava Klause v souvislosti s tím, že i exprezident Roberta Fica podpořil.

To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Jiří Paroubek

Pane inženýre, nedávno jste se vrátil z návštěvy Číny. Prozradíte účel své cesty?

Byla to víceméně obchodní cesta. Spolupracuji s jednou farmaceutickou firmou v Číně. Vlastně světovou firmou, protože mají zastoupení ve 110 zemích světa včetně ČR. I když tady není nějaké velké.

Musím říci, že pro mě bylo velmi zajímavé, jakou firemní kulturu má čínská firma, která působí v celosvětovém měřítku. Tato firma má díky majiteli, předsedovi, jak mu říkají, velmi propracovaný systém spolupráce a odměňování pracovníků, těch loajálních a nejvýkonnějších. Já jsem si připadal jako v pohádce Tisíce a jedné noci, když pan předseda rozděloval 300 osobních aut pro ty nejloajálnější a nejvýkonnější pracovníky po celém světě. Čili zdaleka se to netýkalo jenom Číňanů, ale třeba i Indů, Rusů, Afričanů… Prostě firma opravdu světového formátu. Firma, která má také svoji nadaci, a to ve světovém měřítku. Snaží se pomáhat řešit dopady například zemětřesení, živelních událostí, ale také pomoci třeba chudším regionům například i v Číně. Je to firma, která projevuje velkou sociální zodpovědnost a odpovědnost vůči pracovníkům. Firma s mimořádně velkým, tedy na naše poměry, obratem po celém světě.



Chystáte další návštěvu Číny?

V říjnu pojedu na pozvání do Číny na 4. summit Pás a stezka. Těch tří předchozích summitů jsem se také zúčastnil. Poslední zatím byl i za účasti českého prezidenta a desítek premiérů či prezidentů ze zemí, které jsou nějakým způsobem napojeni na ten projekt Pás a stezka. Je to vlastně dnes největší ekonomická aktivita celosvětového významu, která se vlastně projevuje. Takže mě zajímá, jak za ty čtyři roky pokročili v čerpání peněz, které Čína uvolnila na tento projekt, v řádech set miliard dolarů. Tehdy se mluvilo o bilionu dolarů. Já myslím, že dnes už je to částka podstatně větší, která bude k dispozici na ty projekty v rozvojovém světě, ale také v Evropě.

Pojďme na další téma. Minulý týden vyšel na iDNES.cz poměrně obsáhlý rozhovor s premiérem Fialou. Ten v něm mimo jiné uvedl, že je přesvědčen, že máme to nejhorší za sebou a přicházíme do pozitivnějšího období. Souhlasíte?

Už to bude brnkačka… No tak já tedy nevím, tady ještě dojíždí vysoká inflace. Ty predikce, které mluví o tom, že inflace se bude už příští rok blížit ke dvěma procentům, jsou poněkud, řekl bych, přehnaně optimistické. No, a pokud si vzpomínáte na mé předpovědi, že reálná mzda v letech 2022–2023 poklesne o nějakých 20 až 25 procent… Už i Český statistický úřad vlastně dokládá, že během těch posledních šesti kvartálů, to znamená od počátku roku 2022 do poloviny tohoto roku, je pokles reálné mzdy o třináct procent v souhrnu. Takže ta dvacítka je i v těch oficiálních číslech nadohled. A to prakticky pracujeme s celým tím spotřebním košem, který obsahuje několik set položek. Ale pro život běžného občana má význam několik desítek položek. Hlavně pokud jde o potraviny, ale také pohonné hmoty, nájemné a třeba elektřina, voda, plyn…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…