Premiér Bohuslav Sobotka se v médiích vyjádřil, že by poslanci v prvním pololetí roku měli schválit například zákon o prokazování původu majetku. Je to reálné a jak Vy návrh vnímáte?
Prokazování původu majetku má smysl u politiků, státních úředníků a těch, kteří se nějakým způsobem dostali do styku s veřejnými financemi. To je něco, co dlouhodobě propagujeme. Ostatní opatření, která vláda Bohuslava Sobotky chystá, hrají na strunu závisti, zasáhnou celou řadu slušných lidí, způsobí obrovské administrativní zatížení a nepovedou v podstatě k ničemu. Je škoda, že se nejsme schopni poučit ze Slovenska, kde něco takového zavedli.
Bohuslav Sobotka sází na to, že tak zvaní korupčníci z devadesátých let budou zdaněni, což je čirý nesmysl, ani na Slovensku se to nestalo. Já sám vyjmenuji minimálně pět způsobů, jakými jdou tato nařízení přes různé mezinárodní firmy obejít. Bude to bezzubé a hloupé opatření. U politiků má smysl při vstupu do veřejné funkce a při ukončení působení. Takový návrh velmi rád podpořím a už ho i připravuji. To, co chystá vláda Bohuslava Sobotky, je čirý populismus, ale chápu, že od některých občanů mu přinese body.
A co elektronická evidence tržeb?
Zatím nebyly představeny konkrétní záměry. Pan ministr financí v poslední době spíš předváděl jen, že se hluboce mýlil a na rady opozice nedal. Ve druhém i třetím čtení změn zákona o DPH mu opozice říkala, že pravidelné měsíční hlášení na finanční úřad pro drobné živnostníky je naprostý nesmysl. Neuznával to a tvrdil, že jsme hloupí a demagogičtí. Posléze, když i levicoví senátoři uznali, že je to nesmysl, ministr financí sám v projevu ve Sněmovně přiznal, že karuselové obchody jsou obchodníci schopní udělat za kratší čas, než je měsíc, takže se vrátil k čtvrtletnímu hlášení. Pokud takto hodlá postupovat také s elektronickou evidencí tržeb, půjde jen o další obrovský administrativní nesmysl a moloch. Ďábel nařízení se bude skrývat v detailu, zda půjde či nepůjde obejít. Ministerstvo financí zatím nepředstavilo konkrétní způsob fungování. Pouze říkají, že bude po vzoru Chorvatska.
Hned v několika případech se minulý rok ukázalo, že premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš mají odlišné názory. Předpokládáte, že se konflikty budou projevovat i v tomto roce nebo, že se spíš názorově koalice upevní?
Určitě se prohloubí. Do teď premiér a ministr financí čerpají z toho, že upozorňují na údajné chyby předchozích vlád. Z toho ale nelze těžit donekonečna. Přijde čas, kdy se začne ukazovat, zda je nebo není vláda vůbec něčeho schopná. Zatím žije na dluh, rozdává, co ušetřily předchozí vlády a těží z ekonomické konjunktury v Evropě. V případě, že bychom se dostali do recese, což se může stát, vláda nemá žádné řešení.
V minulém rozhovoru, když jste pro ParlamentniListy.cz hodnotil uplynulý rok, jste mimo jiné uvedl: „Je veřejným tajemstvím, že hnutí ANO nefunguje jako standardní politická strana, není řízeno příliš demokraticky.“ Myslíte si, že se to projeví na souhře poslanců a jejich vystupování v Poslanecké sněmovně?
Určitě může. ANO není ani standardní politická strana ani hnutí, nemá momentálně žádného místopředsedu. Financuje jej více méně Andrej Babiš. Je to názorová změň, která se valí na vlně úspěchu. Každý, kdo na poslední chvíli vstoupil do ANO, v politice uspěl kvůli značce a kvůli Andreji Babišovi. Takový stav ale nebude trvat věčně. Ukáže se, že v ANO je celá řada lidí, kteří jsou spíše kariéristy, lidé, kteří nemají žádný společný ideový základ, něco, co by chtěli dokázat, kromě prosazení svých vlastních ambicí a cílů. Já jsem spoluzakládal Starosty a nezávislé a snažili jsme se jít zcela opačnou cestou, cestou kvality. Na rozdíl od ANO jsou Starostové a nezávislí hnutím kvalitních lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá