Tohle je pro Merkelovou naprosto hororová představa. A další pohroma s imigranty je na obzoru. Znalec Německa hovoří o tom, jak tam dopadnou volby a co nás po nich čeká

18.09.2017 16:04 | Zprávy

ROZHOVOR Historik a analytik Institutu Václava Klause Aleš Valenta, který je znalcem Německa, hovoří o tom, jak pravděpodobně dopadnou volby a jaký nás čeká další vývoj. „Sdílím názor Václava Klause a Jiřího Weigla, že západní elity spatřují v migraci z Asie a Afriky nástroj k postupné likvidaci tradičních, tedy bílých evropských národů,“ říká Valenta.

Tohle je pro Merkelovou naprosto hororová představa. A další pohroma s imigranty je na obzoru. Znalec Německa hovoří o tom, jak tam dopadnou volby a co nás po nich čeká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Valenta

Je téměř jasné, že volby v Německu vyhraje CDU Angely Merkelové. Kdybyste si měl tipnout, jak byste odhadl výsledek jednotlivých stran, pokud jde o procenta?

CDU: 36–38 procent, SPD 22–24 procent, ostatní (AfD, FPD, Linke) kolem deseti, Zelení 6–7 procent.

Jaká koalice bude podle vás Německu po volbách vládnout?

Jsou tři varianty: pokračování velké koalice, CDU-FDP, CDU-FDP-Zelení. Spekulovalo se mocně o rot-rot-grün, tedy SPD-Levice-Zelení, ale vzhledem ke slabosti SPD to nepřipadá do úvahy. Merkelová by nejspíš ráda vystřídala partnera, ale FDP – programově naprosto rozplizlá kolem levého středu, s liberální pravicí už nemá nic společného, o čemž svědčí absurdní programový důraz na digitalizaci – si dá pozor, aby se neopakovala situace z let 2009–2013, kdy ji smrtící objetí Merkelové dovedlo k volební katastrofě 2013.

Vsadil bych si proto na variantu trojkoalice; už proto, že Merkelová, od počátku své kariéry přinejmenším nazelenalá, postupně politicky zezelenala ještě víc, takže její názory se od názorů Grünen liší jen v detailech. Navíc by trojkoalice korespondovala se širokým „národněfrontovním“ vyzráváním německé politiky konsenzu.

Protiimigrační euroskeptická AfD se dostane do Spolkového sněmu. Bude to mít nějaký větší dopad?

Přítomnost AfD v Bundestagu je pro Merkelovou, Schulze and com. naprosto horrorová představa. Náckové v parlamentě! Nebezpečí, že Alexander Gauland, místopředseda AfD, by jako patrně nejstarší zvolený poslanec podle tradice řídil ustavující zasedání Bundestagu, byla již eliminována změnou jednacího řádu. Ale pokud AfD bude nejsilnější opoziční stranou (což ale nastane pouze v případě vládní účasti SPD), bude předseda její poslanecké frakce automaticky vůdcem opozice a strana bude mít právo na místopředsedu parlamentu a předsednictví rozpočtového výboru.

Partajní kartel (od CSU po Levici) se proto bude snažit o takzvaný Ausgrenzung – pokud možno se s AfD nebavit (a to i doslovně: nezdravit její poslance na chodbách, jak se to děje v některých zemských sněmech) a veškeré její iniciativy pokud možno ignorovat. V obecné rovině se obávám, že posílení přítomnosti AfD v politickém a veřejném životě SRN povede ke zintenzivnění „boje proti pravici“ a snahám pověsit AfD na krk dozor vnitřní rozvědky, což by byl první krok k její likvidaci. Pokusným balónkem byl nedávný výrok ministra spravedlnosti, že některé části programu Alternativy jsou v rozporu s ústavou.

Merkelová prohlásila, že islám patří k Německu. S tím Němci nesouhlasí. Často dochází ke kriminálním činům ze strany imigrantů. Přesto Němci raději zvolí Merkelovou… Kde je příčina? To je pořád komplex z nacismu?

Němci jsou politickým a mediálním levicově liberálním mainstreamem dlouhodobě disciplinováni, zastrašováni a pomocí politické korektnosti umlčováni. Nad každým, kdo se veřejně vzepře oficiální Willkommenskultur, visí Damoklův meč vypálení hnědého cejchu – v tomto smyslu je nacismus účinným strážcem německého politického konsenzu, pro který je zásadní opozice čímsi nepochopitelným a škodlivým. Němcům se navíc ekonomicky daří dobře a problémy spojené s migranty a cizinci zažívá přímo na své kůži sice nezanedbatelná, ale stále ještě jasná menšina populace. Merkelová je ve všech ohledech ideálním prototypem současné německé politické kultury konsenzu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

14:55 Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

V roce 2025 budou po čtyřech letech vlády Petra Fialy voliči opět rozhodovat, komu svěří moc. A nejh…