Jak hodnotíte dosavadní působení Sobotkovy vlády v ekonomické oblasti?
Zaprvé je třeba říci, že tato vláda se k moci dostala v době začínajícího, byť stále křehkého hospodářského oživení. Pokud bude oživování pokračovat, vláda se bude moci marketingově pýřit úspěchy v hospodářské oblasti, snížením míry nezaměstnanosti a nastartováním růstu, ačkoli se o ně nijak nezasloužila. Jsou mnohem spíše výsledkem celkové ekonomické situace v Evropě a ve světě, případně – a v mnohem menší míře – výsledkem opatření vlád předchozích. Zadruhé, jako každá vláda také tato mnohem více mluví o tom, na co všechno hodlá vydávat, než o tom, kde na tyto výdaje vezme.
Některé návrhy, jak zvýšit příjmy státní kasy, ovšem už navrhla.
Máte pravdu. Zatím však nemám pocit, že by jejich objem – i po započtení ekonomických důsledků z příslušných opatření pramenících – mohl stav státní kasy zlepšit. Vezměte si třeba aktuální návrh z dílny ministra financí Babiše. Navrhuje, aby OSVČ využívající paušály nemohly odečítat základní slevu na poplatníka, tedy těch necelých 25 tisíc korun. Pravda, u některých OSVČ využívajících paušálu by nárok na slevu nezanikl, ale u té skutečně podstatné části ano. S jistou nadsázkou, ministr Babiš tím páchá sebevraždu v přímém přenosu, to ho může zničit.
Proč myslíte?
Myslím, že hnutí ANO volila i celá řada živnostníků, kteří již byli znechuceni zdiskreditovanou ODS, která navíc v čase hospodářského propadu zvyšovala daně, a zároveň nebyli natolik euroskeptičtí, aby svůj hlas odevzdali Svobodným. Tito lidé nyní budou roztrpčeni, neb v Babišovi – coby podnikateli – vzdáleně spatřovali spřízněnou duši, jednoho z nich, někoho, kdo nebude působit na úkor živnostenstva.
Nyní zjišťují, že se mýlili. Shledávají, že Babiš, jenž před volbami deklaroval hlavně zefektivňování chodu státní správy a zlepšení výběru daní, postupuje mnohem spíše jako ministři financí vlád předešlých – a že i pro něj je jednodušší zpřísnit podmínky malým a středním podnikatelům než iniciovat vskutku zásadní ozdravná opatření a strukturální reformy. U voleb to Babišovi spočítají. I když ještě nejspíše ne u těch nejbližších – růžové brýle člověk zpravidla neodhodí ze dne na den.
To zřejmě opravdu ne. Preference hnutí ANO zatím stále rostou.
Ano. Pochopitelně, že hnutí volili nejen živnostníci, ale i zástupci dalších socioekonomických skupin. Ti se zatím zjevně dotčeni být necítí. Ovšem Babiš už svým nynějším krokem vysílá neblahý signál. Příště se některé z jeho opatření může obrátit zase proti jiné socioekonomické skupině, navzdory tomu, že ta o ničem takovém před volbami neslyšela. Přijde mi rovněž politicky netaktické, že s návrhem opatření zpřísňujícím podmínky pro OSVČ nepočkal alespoň až bude po eurovolbách.
Říkal jste, že česká ekonomika je do značné míry ve vleku hospodářské situace v Evropě a ve světě. Může odtud přijít něco, co třeba zadusí nynější křehké oživení tuzemského hospodářství? Primárně narážím na krizi na Ukrajině.
Ta je vskutku nebezpečná. Jak z geopolitického hlediska, tak samozřejmě z hlediska neblahého dopadu na ekonomiku ČR a mnoha dalších zemí. Je zjevné, že džin tam již vyletěl z láhve a země je na pokraji občanské války. V tuto chvíli je nemožné predikovat škody, které napáchá na české ekonomice. Přejme si, aby byly co nejmenší a aby se týkaly, když už k nim dojde, opravdu jen ekonomiky a ne dalších závažných oblastí našich životů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka