Jak se jako občan Prahy i jako předseda pražské organizace SPD díváte na poslední skandál z pražského magistrátu, odkud byl náměstek Petr Hlubuček (STAN) odváděn v poutech?
Je to završení tragického působení koalice Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a Praha Sobě na pražském magistrátu. Nic se nepostavilo, hromada peněz se utratila za studie s půvabnými vizualizacemi, Pražané se každý den potýkají s nesnesitelnými dopravními zácpami v důsledku magistrátního boje proti motorismu. Že tato koalice končí s korupční ostudou, to je už jenom ona pověstná třešnička na dortu.
Je to podle vás „lokální záležitost“ a selhání jednoho politika, jak tvrdí zástupci STAN, nebo toto hnutí, postavené na přenášení zvyklostí z komunální politiky na celostátní úroveň, funguje na podobné úrovni jako celek?
To sice zástupci hnutí STAN tvrdit mohou, ale pakliže je v první fázi případu obviněno 13 lidí, tak to na selhání jednotlivce nevypadá. Chapadla chobotnice navíc sahají až k členu vlády Petru Gazdíkovi a k europoslanci Stanislavu Polčákovi. Prostě celé hnutí STAN se několik posledních let jeví jako docela nenasytný kšeftařsko-podnikatelský subjekt, kde několik jedinců politicky parazituje na dobrém jméně místních starostů, kteří s těmito šíbry nemají nic společného. Nechme ale policii konat, uvidíme, kolik těch „jednotlivých“ selhání policie nakonec v hnutí STAN objeví. Podle mého názoru vše Gazdíkovou rezignací teprve začíná, nyní se ptejme, co (ne)věděl ministr Rakušan.
Jak by podle vás měli zareagovat zástupci magistrátní koalice?
Případ se zdá být tak rozsáhlý a obvinění jsou tak závažná, že není jiné cesty než vyvození osobní odpovědnosti. Těžko věřit tomu, že Jiří Pospíšil z TOP 09, Zdeněk Hřib (Piráti) či Jan Čižinský z Praha Sobě o ničem nevěděli. Podobně i v opačném případě – jestli jim někdo takto rozkrádá městské firmy pod rukama a oni si ničeho nevšimnou, pak je to rovnou na rezignaci pro naprostou neschopnost.
Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, do jehož gesce vše spadalo, teď vypráví příběhy o tom, jak v dopravním podniku záměrně nechával krást a spolupracoval s policií, aby měla „nabito“. Je podle vás toto zodpovědný přístup politika, že spolupracuje s policií proti svým koaličním partnerům a nekoná věci, které by jako řádný hospodář konat měl?
Role pana Scheinherra je minimálně podle toho, co se objevilo v médiích, poněkud podivná. Na jednu stanu pomohl svým hlasem instalovat aktuálně obviněné lidi do jejich funkcí, na druhou stranu se nyní vydává za spravedlivého, který na vše upozorňoval. Jeho historka o hrdiném whistleblowerovi působí docela trapně, podobně jako dovést známého kleptomana do nehlídaného obchodu, pak na něj zavolat policii a následně se veřejně chlubit dopadením nebezpečného zločince. Spíš mi přijde, že si nyní uvědomil, za jakého vola na magistrátu byl. Šíbří ho nechali malovat po silnicích cyklopruhy na oplátku toho, že je nechá „hospodařit“. A on jim jak korunovaný hlupák naletěl.
Jak očekáváte, že se tato kauza promítne do výsledků podzimních komunálních voleb v metropoli?
Pevně věřím, že si Pražané definitivně uvědomí, že na magistrátu poslední roky vládne pirátský chaos, diletantismus a neumětelství, které ohrožují samotné fungování města. Nejde totiž jen o tuto kauzu. Na huntě se zdá být i Pražská plynárenská, kdysi prosperující městská firma, dodavatel energií poslední instance, nyní podnik v miliardové ztrátě. Hlavně ale, že máme plán pro boj s klimatickou krizí a stav klimatické nouze. To nás po krachu Pražské plynárenské v zimě skutečně zahřeje!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo