Před prvním kolem francouzských voleb jste uvedl: „Klíčovou otázkou však je, nakolik jsou již i francouzští voliči otrlí vůči prefabrikovaným a ohavným antikampaním médií a elit, a nakolik i ve Francii nazrála atmosféra „vzpoury“. Odvaha Francouzů rozhodnout se svobodně pro zásadní politickou změnu by se tak podobala vůli Britů i Američanů svobodně hlasovat pro změnu. Podobný otřes ve Francii by byl pozitivním signálem – pro Francii samotnou i pro možnou naději na lepší budoucnost kontinentální Evropy.“ Takže po prvním kole, jakou budou mít tedy Francouzi tu odvahu?
Myslím, že Francouzi ve druhém kole zvolí blátivého, rozplizlého kryptosocialistu s minulostí v Hollandově vládě, člověka, který „hluchým slibuje, že uslyší a slepým, že uvidí“, beztvarého francouzského euročlověka Emmanuela Macrona. Myslím, že první kolo ukázalo, že atmosféra ve Francii k zásadní změně zralá nebyla a není. A volba Macrona to potvrdí.
Co říkáte tomu, že téměř všichni, včetně Fillona, podpořili do druhého kola Macrona? Zatímco Mélechon nepodpořil nikoho. O čem to vypovídá? A není to například u Fillona zklamání? A u Meléchona naopak pozitivní překvapení?
Fillon s Hamonem, tedy kandidáti tradičních stran, které po šedesát let tvořily páteř Páté republiky, nejenže Macrona podpořili, oni jej podpořili v první možné minutě. Spěchali se tak rychle poklonit budoucí modle, že si ani neuvědomili, jak krystalicky tím demonstrují slabost, bezmoc a bezvýznamnost svých stran. A Mélenchon? Je důstojným zakončením jeho prezidentské kampaně, že své voliče vyzval k použití jejich vlastního rozumu, že se jim nesnažil „nalít“ do hlavy svoji pravdu. To od Mélenchona považuji za férové ke všemu, co on obhajoval ve své kampani, i čestné k těm, kteří jej podpořili.
I kdyby Le Penová zvítězila a stala se prezidentkou, měla by šanci vůbec něco změnit?
Marine Le Penová se prezidentkou nestane.
A co si myslíte o Marine Le Penové? Bývá označována za populistku, fašistku...
Co dnes znamená být považován za populistu, xenofoba, nesnášenlivého člověka či fašistu? Dnešní doba je tak charakteristická inflací nesmyslného a primitivního nálepkování, že namísto toho, aby se lidé zdráhali takové příměry používat, naopak se k nim hlásí. Znám mnoho lidí, kteří mi s jistou hrdostí říkají, že „oni jsou populisté a xenofobové a že se za to nestydí“. Přitom jsou to pouze lidé, kteří používají zdravý rozum opřený o vlastní zkušenosti a snad i předsudky, které ovšem bez zkušeností nikdy nemohou vzniknout.
Marine Le Penová a její názory jsou odrazem nálad ve francouzské společnosti a Francouze lze pouze obtížně považovat za fašisty. Le Penová mluví jazykem těch, kteří ji chtějí, kteří jí rozumějí a kteří s ní spojují své naděje. A jestli tomu hlasatelé budoucích pořádků v nejrůznějších agenturách na sledování pravdy říkají populismus, to je vcelku jedno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík