Trump prostě řekl, že král je nahý. Rusové možná podporovali Clintonovou, slabý Obama byl pro ně ideální partner, spekuluje brněnský konzervativec

29.01.2017 20:05 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda brněnských konzervativců Svatopluk Kalužík vidí v Trumpových postojích k NATO a EU převážně oprávněnou kritiku, instituce se podle něj musejí změnit. „Zvolení jednoho pravicového politika, jako je Trump, je signálem nutnosti změny. My konzervativci jsme nikdy neříkali, že je v Evropské unii vše v pořádku, Unie je potřebná, ale je ji nutné změnit,“ uvedl Kalužík v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Trump  prostě řekl, že král je nahý. Rusové možná podporovali Clintonovou, slabý Obama byl pro ně ideální partner, spekuluje brněnský konzervativec
Foto: David Daniel
Popisek: Předseda brněnských konzervativců Svatopluk Kalužík

Donald Trump zkritizoval NATO i EU. Aliance je podle něho zastaralá, kdyby EU nenutila země přijímat migranty, Británie by nevystoupila. Přesto prý chce Trump po nástupu s lídry EU začít s čistým stolem. Povede se mu to?

Donald Trump toho kritizuje více a často se ukáže, že má přinejmenším trochu, někdy hodně pravdy. NATO je kritizovatelné a kritiku si zaslouží, protože je skutečně zastaralé. Výklad proruských trollů je, že Trump chce NATO rozložit nebo z něj vystoupit, ale podle mne je jeho kritika oprávněná kvůli snížené bojeschopnosti Aliance. Ono něco je na vtipu, že pět set milionů Evropanů spoléhá na tři sta padesát milionů Američanů, aby je ochránili před sto čtyřiceti miliony Rusů. Dohodnutá alespoň 2 % ročního HDP vydávají na obranu Británie, Polsko, Estonsko, Turecko a Řecko – zbytek se však fláká: celkově vydávají evropští členové NATO na obranu cca 1,45 % ročního HDP, USA více než dvojnásobek. Kritika ale neznamená, že Trump chce NATO zničit. Aliance by se měla změnit, pokud jde o pružnost zásahů a postojů. Nelze pořád spoléhat, že vše potřebné za nás udělají Američané a my se jim ještě budeme v závětří pošklebovat.

Angela Merkelová podle Trumpa udělala katastrofální chybu pozváním běženců. Jak tento výrok ovlivní německo-americké vztahy?

On si příliš servítky nebere, ale tím neříkám, že si vymýšlí. Merkelové to řekl ostře a myslím, že ona sama si uvědomuje, že přehnaná vstřícnost k imigraci byl extrém. Trump tedy neřekl nic překvapivého ani nového, prostě: král je nahý.

Média navíc přišla se zprávou, že lidé z Trumpova týmu zjišťují u členských zemí, zda se někdo další nechystá opustit EU. Jde pouze o sondování, nebo s rozpadem Unie už budoucí prezident začíná počítat?

Počítat, to je příliš silné slovo, nevylučovat je skoro totéž, ale má přesnější význam. Samozřejmě že se „exit“ různých zemí vyloučit nedá, Le Penová má silnou pozici a je třeba sondovat, jaké jsou nálady a možnosti. Podstatné však je, že ve skutečnosti nevíme, co přesně „lidé z Trumpova týmu“ zjišťovali, kdo a od koho.

Donald Trump je spokojený s tím, že se Britové rozhodli pro Brexit. Vznikne nějaký nový transatlantický tandem?

Tento transatlantický tandem přece nikdy neskončil, Američané a Britové měli vždy výjimečné vztahy (special relationship) a na nich stála spolehlivost míru ve světě. Nic nového tedy nenastane, ale doufám, že EU se také posune, pokud jde o změny. Zvolení jednoho pravicového politika, jako je Trump, je signálem nutnosti změny. My konzervativci jsme nikdy neříkali, že je v Evropské unii vše v pořádku, Unie je potřebná, ale je ji nutné změnit. Myslím, že ji není třeba rozbíjet, ale měnit, a jsem přesvědčen, že změna je možná.

Někteří publicisté stále, podobně jako v kampani, varují před Trumpovým údajným hulvátstvím, lhaním a agresivitou a bijí na poplach, že takový politický styl v Bílém domě bude hrozbou pro svět a může vyvolat války. Jde o opodstatněné obavy?

Nemalá část jeho projevů je překrucována, ono to zdaleka není tak strašné, jak to interpretují i naše média. Tvrzení, že je naprostý hulvát a hlupák, je nesmysl. Některé projevy měl ostřejší a teď je jen logické, že se zmírní. A skoro určitě se ukáže, že ti proruští trollové budou litovat, že raději nepodporovali Hillary Clintonovou. Pokud jde o česká média, je výtka Rady České televize za neobjektivní informování o americké prezidentské kampani naprosto namístě, ale je s podivem, že přichází tak pozdě, měla přijít už uprostřed, nejpozději ve dvou třetinách kampaně. Takhle to celé budí dojem, že kdyby vyhrála paní Clintonová, jak mnozí předpokládali, nikdo by si nedovolil takový protest vznést – a to je, chci doufat, mylná interpretace.

Očekávaný Trumpův příklon k Rusku teď zmírnilo „grilování“ jeho kandidátů do čela několika resortů včetně Rexe Tillersona, který má být ministrem zahraničí. Tillerson dokonce označil anexi Krymu za protiprávní (Trump dříve mluvil opačně). Jak se budou vyvíjet rusko-americké vztahy?

To je stále stejná písnička, Rusové byli vždy výbornými šachisty, a dá se klidně uvažovat i o tom, že tady jde o velkou šachovou hru, kdy vnějškové útoky na Hillary Clintonovou a podpora Trumpa měla sloužit k tomu, aby ho Američané nevolili. Přitom Hillary je levičačka, téměř marxistka již od mládí, a jak praví staré přísloví – co se v mládí naučíš… Tento záměr by byl logičtější, ale Američané ho „nesežrali“. Pozice Ruska byla za Obamy silná právě kvůli jeho slabosti, ostatně bychom mohli diskutovat, jestli nebyl Obama vůbec nejslabším americkým prezidentem. A jeho politika vůči Rusku byla naprosto nešťastná.

Když odcházel Barack Obama, udělil milost jednomu z aktérů WikiLeaks, Chelsea Manningové…

Tak velké zrady mají být příkladně trestány, aby to odrazovalo další šílence od takových kroků. A takové milosti jsou úplně mimo. Byť respektuji, že milost jako taková je ze své podstaty nezasloužená, stojí dokonce ve zdánlivém rozporu se spravedlností a na její udílení je tedy třeba nahlížet podstatně jinou optikou, v daném případě nelze přehlédnout, že motivace k omilostnění těch, kteří jsou takovým způsobem neloajální své zemi, je přinejmenším sporná a ve svém důsledku může být dokonce povzbuzující – nikoli snad tím, že by budoucí Manningová spoléhala na beztrestnost (vždyť pan Obama odchází), ale vzbuzením dojmu, že snad koná dobro, které je přece třeba konat riziku trestu navzdory.

Lze podle vašeho mínění vypíchnout něco, co v souvislosti s Obamovou vládou utkvělo lidem v paměti nejvíc? Na základě čeho si jej budeme nejvíce pamatovat či jinými slovy, jak se zapíše do historie?

Byl jsem velmi překvapen, už když uspěl ve volbách do druhého prezidentského období. Je pro mne nepochopitelné, jak se po jeho „výkonu“ v prvním období mohlo stát, že mu bylo umožněno škodit další čtyři roky. To je velmi špatné. Jeho vláda je jedním z nejhorších období v dějinách Spojených států. Do historie se může zapsat např. jako ten, kdo umožnil získat Íránu jadernou zbraň se všemi důsledky, které případně taková skutečnost způsobí.

Za Obamovy vlády padl nápad zřídit v Česku protiraketový štít. Přijde zase na řadu otázka radaru?

To jsme si už sami pokazili, těch nechutných žvástů naivních rusofilů bylo příliš. Pokud se povede, že Američané budou v Polsku, Rumunsku a Pobaltí, není nezbytně nutné tuto otázku u nás otevírat. Pokud by to však Spojené státy pokládaly za užitečné, bude to jiná otázka. Sám jsem radar podporoval a případně jej budu podporovat znovu. Srovnávat vyjednanou přítomnost hrstky obsluhy radaru se sovětskou okupací z roku 1968 je něco mezi hloupostí a drzostí. Aby však bylo jasno, v každém případě platí, že by stálé umístění jakýchkoli jednotek armády USA na našem území bylo pro nás velkým přínosem. Kdybych si mohl vybrat, bral bych místo radaru např. obrněnou brigádu, ideálně však oboje. Zvýšit zainteresovanost USA na osudu naší země, o to by se měla snažit každá vláda České republiky – prezidenti se v Oválné pracovně střídají a střídat se budou, ale spojenecké závazky, bezpečnost a zájem Spojených států jako lídra Západu mají trvalejší hodnotu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

18:35 „A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

Vietnamské hospodářství jede na plno. Na rozdíl od našeho. Pro mnohé kontroverzní umělecký kovář Jiř…