Co si myslíte o takzvaném puči v Turecku. Existují názory, že ho turecký prezident Erdogan zinscenoval sám, nebo byl naopak dílem Spojených států...
Nechci komentovat vnitřní dění v této zemi. I přestože se turecké vedení zapojilo do války v Sýrii, podpořilo teroristy a usnadnilo jejich přechod přes hranice a zdevastování země, podílelo se na krádeži ropy, továren, strategických plodin, kupříkladu pšenice a bavlny. Přesto říkáme, že každý národ má právo si vybrat své vedení formou voleb. To je pro nás základní princip, který by měl být respektován ve všech zemích.
My sami v Sýrii čelíme nelegitimním pokusům o svrhnutí syrského vedení a vměšování se cizích států proti vůli syrského lidu.
V každém případě události v Turecku odrážejí vnitřní neklid ve společnosti, a to v důsledku Erdoganovy politiky, která opustila základní zásady moderního sekulárního státu. Ve skutečnosti Erdogan využil pokus o převrat pro likvidaci všech svých protivníků a oponentů ve společnosti a ve státní sféře.
Jaký vliv na Blízký východ a válku v Sýrii obecně může mít současné určité sblížení Ruska s Tureckem? Má to sblížení strategičtější povahu, nebo jde jen o dílčí věci?
Vždy jsme vyzývali k dialogu, mezinárodní spolupráci, dodržování zásad svrchovanosti a vzájemného respektu sousedních států. Rusko a Turecko jsou sousední státy, které jsou přímo angažovány do syrského konfliktu. Rusko ale pomáhá Sýrii na základě žádosti legitimní vlády v boji proti terorismu s respektem ke svrchovanosti syrského státu a k mezinárodnímu právu. Zatímco Turecko otevřelo své hranice pro teroristy z více než devadesáti států světa. Umožnilo jim volný průchod do Sýrie, kde se podíleli na masakrech syrského národa a zdevastování země. A proto jakýkoliv dialog mezi Ruskem a Tureckem může mít strategickou povahu jen v případě, že by turecké vedení revidovalo své dosavadní politiky a přestalo podporovat teroristické organizace, začalo kontrolovat své hranice a zastavilo agresi na syrském území.
Co říkáte vojenské intervenci Turecka v Sýrii? Jaké to může mít konsekvence?
My jsme odsoudili vojenské intervence v severní Sýrii a bylo vydáno prohlášení ministerstva zahraničních věcí. Dále jsme podali stížnost u Rady bezpečnosti OSN a generálního tajemníka OSN. Tento zásah představuje zjevné porušení zásad mezinárodního práva a je to nebezpečný precedens ve vztazích mezi sousedními státy. Tato intervence si vzala za příklad nezákonné praktiky používané USA a nelegitimní zásah bez mandátu OSN. Spojené státy vytvořily alianci mimo rámec mezinárodní legitimity pod záminkou boje proti terorismu, a to bez souhlasu syrské vlády. Pokračováním těchto politik nastává nová éra, kdy jsou podkopány základy nového světového řádu a dochází ke stupňování konfliktů a válek ve světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík