Udělali to Němci. Není to správně. Ale musíme také. Jiří Gavor promluvil na rovinu

11.12.2022 15:30 | Rozhovor

Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor k chování vlády v době energetické krize uvedl, že v mediálním prostoru létají školní známky od jedniček až po čtyřky, ale sám by ji hodnotil něco mezi. „Základní ochrana ve formě cenových stropů byla nastolena a zřejmě v nejbližší době se přidá cenový strop pro velké podniky a průmysl. To je dobře. Samozřejmě to mohlo být o něco dříve, což je celkově moje výhrada vůči krokům či pomoci vlády. Přijatá opatření jsou ale nakonec správná,“ řekl pro ParlamentníListy.cz

Udělali to Němci. Není to správně. Ale musíme také. Jiří Gavor promluvil na rovinu
Foto: FAEI.cz
Popisek: Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií

„Nechávám stranou úroveň nastavení stropu, tady jsou argumenty správné na obou stranách. Kdyby stropy byly nižší, více pomohou spotřebitelům, ale zase více vyčerpají rozpočet. Jde spíš o politické rozhodnutí. Odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje mohlo přijít daleko dříve a navíc by jejich budování mělo být administrativně mnohem jednodušší. Negativní roli sehrálo, že podobné věci navrhovala na jaře už opozice, ale žádná vláda není moc nadšená, když má přijímat opoziční návrhy,“ vysvětlil. A přidal pro vládu další úkol v nedotažených stropech cen.

„Na jedné straně byly vytyčeny cenové stropy, ale jsou pod úrovní cen, za které je dodavatelé musí nakupovat na současných energotrzích. Vznikají tím ztráty a otázka kompenzace ztrát není dořešena,“ upozornil s tím, že se blíží konec roku a jde o příklad, kdy vládní politici nestíhají a jednají pod tlakem. „Bohužel to je moje výhrada a i s přípravami měli začít mnohem dříve. Zbytečně ztratili čas prací na úsporném tarifu, což se projevilo jako neúčinná cesta. Celkové hodnocení ode mne je trojka,“ oznámkoval vládu Jiří Gavor.

Česko má nejdražší poplatky za distribuci

Argument opozice, že jiné státy zastropovali u výrobce, nikoliv u dodavatelů jako česká vláda, považuje za nesprávný. „Česká vláda udělala zastropování na obou stranách řetězce a zastropovala konečné ceny energií, ale i u výrobců. Stanovila mimořádný odvod ze zisku na hranici evropského nařízení na 180 euro za megawatthodinu,“ vysvětlil s tím, že i další státy Evropy přistoupily k některým opatřením až v poslední době.

Skutečnost, že Češi mají elektřinu na paritu kupní síly jednu z nejdražších přesto, že je Česká republika jedním z největších výrobců, vnímá jako problém „ještě ne tak bohatých zemí“. Typické srovnání Visegrádské čtyřky s Německem a Rakouskem nevidí jako vhodné. Jednak má Česká republika nižší kupní sílu a navíc nemůže nakupovat plyn na mezinárodním trhu za ceny, které odpovídají kupní síle českého obyvatelstva. „V přepočtu na paritu kupní síly patří české ceny elektřiny a plynu k těm nejvyšším. To je problém i dalších chudších zemí. Když se srovnávají ceny elektřiny v absolutních hodnotách v přepočtu na kupní síly, patří české ceny pro obyvatelstvo k průměrným hodnotám,“ vysvětlil. Současně zdůraznil, že poplatky za distribuci má Česko nejvyšší v Evropě a opět se jedná o politické rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…