Už mám dost toho, že nikdo nehlídá velké nadnárodní korporace, ani Babiš. Nekárejme naše polské přátele, udeřil po kongresu šéf ODS Fiala

18.01.2016 7:00 | Zprávy

ROZHOVOR Chce stůj co stůj zabránit schválení elektronické evidence tržeb. Tvrdí, že bychom neměli kritizovat novou polskou vládu a raději si sami zkontrolovat, zda se u nás neporušují základní demokratické principy. Staronový předseda ODS Petr Fiala, který určitě není příznivcem prezidenta Miloše Zemana ani ministra financí Babiše, se hned po skončení víkendového kongresu občanských demokratů vyjadřoval k nejdiskutovanějším politickým tématům u nás.

Už mám dost toho, že nikdo nehlídá velké nadnárodní korporace, ani Babiš. Nekárejme naše polské přátele, udeřil po kongresu šéf ODS Fiala
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Staronový předseda ODS Petr Fiala

Jak hodnotíte výsledky vašeho kongresu, jsou pro vás překvapivé? Už před ním jste se vyslovil, že byste rád viděl na postu místopředsedkyně ženu, která ve vedení ODS chybí. Nyní uspěly dokonce dvě. Může to nějakým způsobem ovlivnit celkový styl politické práce občanských demokratů?

ODS je demokratickou stranou, a to slovo demokratická se projevuje i tak, že předseda nemusí na někoho ukazovat nebo stanovovat, koho mají delegáti zvolit. A přesto vidíte, ve vedení máme dvě ženy, i když jsme si nestanovili žádné kvóty. Delegáti prostě dali hlasy dvěma úspěšným političkám. Dá se říct, že to, jak celkově volby probíhaly, je vlastně signálem vnitřního sjednocení naší strany. Všichni stojíme za politikou, kterou děláme, a jsme už připravenou alternativou k vládnoucí sociální demokracii a populistickému hnutí ANO.

Už v příštím týdnu čeká Poslaneckou sněmovnu hlasování o elektronické evidenci tržeb (EET). Překvapí ODS společně s dalšími členy parlamentní opozice českou veřejnost s některými novými způsoby obstrukcí? Často je možné se setkat i s názory u drobnějších podnikatelů, že kdo nemá co skrývat, nemusí se EET bát, a koho zakoupení speciální pokladny zruinuje, neměl by raději podnikat vůbec. Mnoho lidí také poukazuje na určitě vyšší příjem do státní kasy. Co na to říkáte?

ODS nikoho nepřekvapí, my lidem na rovinu říkáme, že elektronickou evidenci tržeb nedovolíme schválit. V tomto kontextu chci ještě připomenout, že na podnikatele už padá kontrolní hlášení o DPH a nyní se má k tomu ještě přidat EET. Bohužel vláda premiéra Sobotky vymýšlí jedno opatření za druhým, které komplikuje život podnikatelům a vlastně všem lidem, již chtějí něco nakupovat nebo využívat služby. A to je něco, s čím se nelze smířit. Stojí to strašné peníze, miliony ročně. A ještě se navíc shromažďují data, která jsou lehce zneužitelná, například při likvidaci konkurence. Ve státě, kde si své osobní údaje nedovede uchránit ani premiér, mi připadá riskantní, aby někdo shromažďoval informace, co kdo prodává, v jakém objemu, když to není vůbec potřeba.

Hned v úvodu tohoto roku čeká českou vládu řešení velmi nesnadného problému. Společnost NWR chce zavřít do konce roku doly Paskov a Lazy v MSK kvůli stále klesajícím cenám uhlí, pokud ji finančně nepodpoří stát. To by znamenalo 13 tisíc nezaměstnaných horníků a zřejmě velký sociální problém s dopadem na celou republiku. Přitom společnost NWR, podle názorů některých zainteresovaných osob, měla v letech 2006–2012 z těžby ohromné zisky a vyplácela tučné dividendy. Údajně si nevytvářela rezervu na horší časy a nyní žádá od státu pomoc. Co si o tom myslíte a jak by měla vláda podle vás zareagovat?

Ono je to vlastně ve své podstatě celkem jednoduché. Vláda nemůže slibovat dotace a různé formy podpory, spíše by se měla zaměřit na recepty, které fungovaly v podobných případech v zahraničí. To znamená restrukturalizace regionu a s tím spojené vytváření nových pracovních míst. Dále organizování rekvalifikací, což jsou ty správné věci, jež má dělat rozumná vláda. Fakt, že se stále někam nalévají peníze a slibují se speciální sociální výhody, nic nevyřeší. Tedy problém, že v Moravskoslezském kraji stále klesá nabídka pracovních míst.

Sobotkova vláda přitom ignoruje jedno z nabízejících se řešení, nepodporuje podnikatele, kteří by právě mohli nová pracovní místa vytvářet. Podívejme se, co nám vlastně pan Sobotka s premiérem Babišem vytvořili? Tak třeba vysokou cenu pracovního místa, která je dána velkými sociálními odvody zaměstnavatele za své zaměstnance. Vyšší minimální mzdu bránící zaměstnávat lidi bez potřebného vzdělání. Bojují proti živnostníkům a ti pak ani nemohou vytvářet nějaká pracovní místa. Teď nemluvím o velkých firmách, ale o těch středních a malých. Čím víc vláda vytváří různých regulací a předpisů, tím víc drtí právě ty menší podnikatele, kteří v ČR, podle statistik, jsou nejvýznamnějšími zaměstnavateli. Já mám také dost už toho, jak se postupuje vůči velkým korporacím a nadnárodním koncernům. Ty nikdo nehlídá, ani pan Babiš, protože k nim přece patří. Ten útok na ty drobné pak má podobné dopady na zaměstnanost, jako dnes můžeme vidět právě v Moravskoslezském kraji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…