Václav Krása: Lidé v Evropské komisi neznají skutečné problémy lidí. Neuvěřitelné

09.02.2021 20:47 | Zprávy

ROZHOVOR Lidé se zdravotním postižením mají v čase pandemie svůj úděl ještě složitější než obvykle. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, popisuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz problémy, kterým čelí právě tito naši spoluobčané.

Václav Krása: Lidé v Evropské komisi neznají skutečné problémy lidí. Neuvěřitelné
Foto: Archiv VK
Popisek: Václav Krása, kandidát do Senátu v roce 2020 za hnutí Trikolóra

Nemocnice omezují běžnou lékařskou péči a trvá to s letní pauzou již téměř rok. Jak moc se toto opatření dotýká zdravotně postižených?

Poměrně značně. Lidé se zdravotním postižením, ale nejen oni, se bojí chodit do nemocnic na různá vyšetření, snaží se svoje obtíže řešit doma, což může mít např. v souvislosti proleženinami velmi závažné důsledky.

Zdravotně postižení lidé mají na zdravotnický systém specifické požadavky. Dotýkají se covidová opatření nějak jejich naplňování? Mám na mysli třeba problém se sehnáním termínu na prohlídku, nedostatek zdravotnických pomůcek nebo něco podobného...

Covidová opatření velmi ztěžují možnost rehabilitačních cvičení a úkonů, které jsou pro lidi s postižením zásadní pro udržení jejich schopností. Velmi se komplikuje přístup ke složitějším zdravotnickým prostředkům, které lidé nezbytně potřebují.

Jsou to například protézy, vozíky, ale i sluchadla apod. Tyto zdravotnické prostředky nelze jenom předepsat. Každý pacient si je musí vyzkoušet, někdy se dělají různé úpravy, a to všechno současná opatření velmi komplikují, až téměř znemožňují.

Ekonomka Markéta Šichtařová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmínila trochu kacířskou myšlenku, že nemocnicím do určité míry vyhovují plná covidová oddělení, protože na ně od pojišťoven dostávají tolik peněz jako na nic jiného. Myslíte, podle vašich informací, že na tom je něco pravdy?

Přiznám se, že jsem se příliš nezajímal o úhrady za léčení pacientů s koronavirem. Možná že někde může vedení nemocnic takto uvažovat, ale mám určitou pochybnost o takovém tvrzení. Nemocnice, ale hlavně pracovníci nemocnic jsou opravdu pod velkým tlakem.

Zdůraznil bych, že máme dostatečně robustní síť nemocnic, takže si myslím, že jsme schopni zvládnout nápor pacientů, ale nezdá se mi, že by byli pacienti drženi zbytečně v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny mají mechanismy, jak si financování pohlídat.

Ministr Blatný vyhrožoval, že nemocnicím pojišťovny nebudou proplácet necovidovou péči. Co říci na tento přístup?

S takovým prohlášením zásadně nesouhlasím. Pokud se podaří mimo péči o pacienty s covidem poskytovat i další zdravotnickou péči, je to správné. Je řada zdravotnických úkonů, které jsou pro pacienty důležité, aby se jejich nemoc dále nerozvíjela.

Je přece známo, že v souvislosti s epidemií je vyšší úmrtnost u některých diagnóz, protože lidé zanedbávají svoji nemoc, nebo zdravotnická zařízení nemají kapacity na jejich léčbu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

20:13 Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

„Učitelství na základních a středních školách by měl být přiznán charakter rizikové profese. Včetně …