Vědci z Akademie věd napsali studii, která nápadně vyhovuje plánům ČSSD. Markéta Šichtařová ji rozdrtila a hovoří o ekonomických analfabetech

09.07.2017 16:56 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Za velice podivné považuje Markéta Šichtařová, jak čerstvě zveřejněná studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu podporuje tažení ČSSD proti živnostníkům. Podle analytičky je naopak správné a žádoucí, aby živnostníci odváděli méně než zaměstnanci, protože v ekonomice platí jasný zákon: vyšší výdělek rovná se vyšší riziko. Pokud by se živnostníkům zvýšily odvody, za tak nízký výnos tak vysoké riziko podstupovat nebudou a jednoduše to zabalí. A kdo tohle nechápe, je ekonomický analfabet.

Vědci z Akademie věd napsali studii, která nápadně vyhovuje plánům ČSSD. Markéta Šichtařová ji rozdrtila a hovoří o ekonomických analfabetech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Jak byste okomentovala informaci, že státní rozpočet České republiky je za první pololetí v plusu o 4,6 miliardy korun?

To je velmi pěkné. Po letech deficitů je to jistě zlepšení. Současně ale musím dodat, že je to taková hořkosladká informace. Jde o úhel pohledu. Skvělou zprávou je, že je rozpočet v přebytku. Horší zprávou je, že přebytek byl jen 4,6 miliardy korun, zatímco před rokem stejnou dobou činil 40,6 miliardy korun.

Podle ministra financí Ivana Pilného je výsledek dán slibným vývojem daní ve všech kategoriích. Inkaso daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení meziročně vzrostlo o 42,7 miliardy korun, výběr daně z přidané hodnoty o 14,5 miliardy. Lze dát bez výhrad za pravdu ministerské zprávě, že to je důsledek opatření zavedených v loňském roce, mezi něž patří kontrolní hlášení a elektronická evidence tržeb?

Vysvětlím to trochu od lesa. Tenhle relativně slušný výsledek státní kasy byl dosažen proto, že příjmy státu meziročně poklesly o 3,2 procenta, zatímco výdaje rostly o 2,5 procenta. Neboli stát dostal do kasy méně, zato vydal víc než před rokem. To samozřejmě znamená z pohledu státu zhoršení situace. Naštěstí stát skutečně měl dojnou krávu, která to zachraňovala, jak ostatně i sám říká, a tou dojnou krávou byla daň z přidané hodnoty. Inkaso DPH vyskočilo totiž meziročně o 14,5 miliardy korun. V procentech to znamená růst o 13,1 procenta.

A to je asi tak vše, co dnes můžeme říct jistě. Může to být díky EET, může to být dáno i růstem ekonomiky. Zatímco stát za tím jistě bude hledat efekt EET, ekonom má sklon za tím hledat spíš celkový hospodářský vývoj. Moudřejší ohledně skutečných příčin budeme až za rok touto dobou. Ale dejme tomu, i kdyby to bylo zavedením EET – pak by to znamenalo, že přínos skoro celé EET vlastně padl na zaplacení našich důchodců!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…