Co podle vás dobrého přinesl loňský rok českým občanům? Vláda Bohuslava Sobotky brzy oslaví rok trvání - zajišťuje podle vás tento kabinet českým občanům lepší podmínky pro život?
Když mluvím s nejrůznějšími lidmi, od drobných podnikatelů po zaměstnance velkých firem, shodují se, že v uplynulém roce se začala pozvolna zlepšovat ekonomická situace. To potvrzují i ekonomičtí odborníci. Vláda za to asi přímo nemůže, ale podle všeho tomu alespoň moc nebrání.
Myslíte si, že by prezident Miloš Zeman měl odejít do politického důchodu, nebo zatím na "smetiště“ historie české politiky nepatří? Co soudíte o jeho chování?
Pro mě jeho chování moc velkým překvapením není, už jeho předvolební kampaň leccos předznamenávala. Nelze přehlédnout, že hodně velká část občanů se jeho odchodu do definitivního politického důchodu nemůže dočkat. Moc mě mrzí ta jeho vyjádření, která podkopávají pozici České republiky u našich evropských spojenců. To nejspíš může mít i ekonomické důsledky, vždyť drtivá většina našeho zahraničního obchodu se realizuje právě s těmito spojenci.
Pane profesore, od loňského října zasedáte v horní parlamentní komoře – co jste za tu dobu zjistil o Parlamentu? Naplnily se vaše představy o práci senátora?
Zatím se stále ještě učím, i když už jsem se, myslím, docela rozkoukal. Agenda Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR mě baví, i když je časově i věcně docela náročná. Těší mě pracovat s lidmi, kteří to umí a baví je to.
Kam podle vás bude směřovat v tomto roce ukrajinská krize? Máte pocit, že konflikt na Ukrajině přeroste do války, která by ohrožovala i Českou republiku? Máme se v tomto případě bát Ruska?
Věřím, že války ohrožující Českou republiku se nyní bát nemusíme - i když sám sebe vnímám jako "patologického optimistu". Důrazný a skoro úplně jednotný postoj EU - bez ohledu na páté kolony u nás a v dalších středovýchodních zemích EU - v otázce sankcí vůči Putinovu režimu nese ovoce a Putina zastavil. Čeho se docela obávám je informační válka. V tom je KGB, resp. FSB, velmi zkušená a demokratické země docela zranitelné. Je strašně důležité, abychom v této době uměli kriticky hodnotit zdroje informací. Je to únavné, nepříjemné, bylo by lepší, kdybychom se na všechny veřejně dostupné informace mohli bez dalšího spolehnout. Ale tak to bohužel není a je kriticky důležité se s tím naučit žít.
Lze podle vás odhadnout, jaká budou v příštích letech ve světě dominovat bezpečnostní rizika? Bude kupříkladu hrozba směřovat - jak již bylo nastíněno - ze strany Ukrajiny, Ruska, Islámského státu, Číny, či ze Severní Koreje?
Na toto určitě nejsem žádný expert. I tak ale nemohu přehlédnout, že některá bezpečnostní rizika se vynořují dosti rychle a neočekávaně, jiná se sice dějí v tichosti, ale zase tak překvapující by být neměla. Člověk asi nemusí mít křišťálovou kouli, aby vytušil, že v nadcházejících letech jen tak samo nezmizí riziko radikálního islamismu nebo problém přelidněné a přitom ekonomicky supersilné a sebevědomé Číny, která ignoruje některé hodnoty, jež jsou pro nás zásadní. Jestli se vynoří ještě něco dalšího, nemohu tušit.
Bude podle vás možné udržet prosperitu EU? Protože kritici často hovoří o pádu eurozóny (aktuálně se hovoří o výstupu Řecka), zajímá mne, zda i vy vidíte tento pád jako reálnou věc.
Je to riziko, které je dobré nepodceňovat. Věřím, že Evropská unie ještě neztratila schopnost se nechat vážnými riziky vyburcovat k dostatečně účinným protiopatřením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Olga Böhmová