Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci

08.03.2021 16:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Celkově naše ekonomika obstála velmi dobře, všech devět hlavních ratingových agentur nás drží velmi vysoko s výhledem ‚stabilní‘,“ řekl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér Karel Havlíček. Rozhovor se však netýkal pouze ekonomických témat.

Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Někteří členové vlády hovoří o úplném uzavření průmyslových podniků, dokonce se o tom mělo v minulém týdnu na vládě hlasovat. Jaké jsou vaše argumenty proti uzavření?

Argumenty jsou jasné. Podniky se stávají řešením problému. Zahájili jsme největší logistickou akci v pandemii a místo toho, abychom poslali lidi z firem domů, je budeme všechny pravidelně testovat. Během několika dní jsme z Česka vytvořili největší testovací centrum v Evropě. V tuto chvíli testujeme týdně 2,5 milionu pracovníků a budeme to rozšiřovat až na čtyři miliony. Každý zaměstnanec v Česku bude pravidelně testován.

Dočkáme se, pokud se epidemická situace nebude lepšit, zavření průmyslu? A jaké jsou případné další kroky, kterými by vláda mohla šíření epidemie zpomalit?

Testování, očkování a dodržování pravidel. To jsou základní pilíře opatření, která povedou k výsledkům, pokud v nich budeme důslední. Cesta není nahnat lidi domů a čekat, že epidemie přejde. Musíme být aktivní, takto masivní testování s využitím podniků se proto může stát zlomem v řízení epidemie. Samozřejmě rozhodovat bude rychlost očkování, dnes již dokážeme více než 30 tisíc lidí denně a musíme stále navyšovat.

Jsou vůbec podniky schopné zajistit, aby se v nich nákaza nešířila?

Bez podniků a municipalit to nedáme. Stát musí nastavit pravidla, právní rámec, podporu, certifikace a dodávky do Česka. Pak se vše musí rozložit mezi desítky tisíc subjektů, které mají své vlastníky a manažery, vedoucí organizací. Nepochybuji ani na minutu, že to zvládnou.

Rozjíždí se projekt „testování ve firmách“, který bude bojovat proti šíření nákazy mezi zaměstnanci. Jakou roli v tomto projektu bude hrát stát, s čím vším bude firmám asistovat?

Stát vytyčí hřiště a musí zajistit dodržování pravidel. Nastaví metodiku, zajistí kompenzace, dodávky testů a kontrolu ve firmách a na úřadech. Ale nemůže dohlédnout do každého kouta země, to musí přenést na lokální aktéry, kteří od něj dostanou podporu. Je to klíčový projekt celé pandemie. Inspirace je v Izraeli, kde dokázali nastavit vztah a odpovědnost mezi stát a regionální subjekty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…