Vláda představila důchodovou reformu a rozpočtový balíček, s vysvětlením, že je za pět minut dvanáct a musíme něco dělat. Co od tohoto „stabilizačního balíčku“ očekáváte vy?
Vláda opět nezklamala, jako vždy začala u lidí, a nikoli u sebe. Místo aby šla příkladem a aby zrušila tři nepotřebná ministerstva (pro vědu a výzkum, digitalizaci a evropské záležitosti), která jsme nikdy neměli a která slouží jako trafiky, aby pětikoalice držela pospolu – tak začala u odírání lidí.
Na příjmové stránce rozpočtu vláda počítá se změnami DPH, nově se počítá se dvěma sazbami a se zrušením 22 daňových slev a výjimek. Zvýší se DPH u léků z 10 % na 12 % což zaplatí pojišťovny a pacienti, jimiž jsou převážně senioři, kteří tvoří nízkopříjmové skupiny a už nyní mají problém se svými příjmy vyžít. Zaměstnanci to pocítí přes vyšší nemocenské pojištění. Nemocenské pojištění dosud zaměstnanci neplatili, odváděly je za ně firmy. Nově ho mají hradit i ze své hrubé mzdy, a to ve výši 0,6 %. Změny nás čekají také v podobě vyššího zdanění OSVČ, zvýšení progrese u daní z příjmu fyzických osob nebo vyšší daně právnických osob.
Přitom, byla to koalice Spolu a premiér Petr Fiala (ODS), kdo tvrdil, že nebudou zvyšovat daně. Toto vnímám od vlády jako podvod na celý národ a hlavně na jejich vlastní voliče.
Na tiskové konferenci opakovaně zaznívalo, že důchody příliš zatěžují státní rozpočet a proto musí být upraven jejich výpočet. Jsou podle vás právě důchodci těmi, kteří si žijí nejvíce „nad poměry“ a musí nést důsledky?
Rozpočet zatěžuje tato vláda, která je za korunu drahá. Co je „žít si nad poměry“? To, že senioři mohou jet jednou za rok na dovolenou, když celý život pracovali a odváděli do systému? Nebo to, že si mohou koupit auto, protože už nejsou tak fyzicky mobilní a potřebují se dopravovat třeba k lékaři? Nebo je snad žití si nad poměry, že si mohou koupit maso nebo boty? Důchodci celý život pracovali, odváděli do systému, čili si zaslouží důstojně prožít důchod, a ne žít v žebrotě. Už to zmíněné vyjádření je vypovídající, jak je vláda asociální.
Vláda zdůraznila, že chce zachovat sociální smír. Do jaké míry je to podle vás skutečně upřímně míněné přání, a do jaké míry je to jen fráze?
Tak tohle je už opravdu fráze. Pokud chce vláda zachovat sociální smír, tak proč naše důchodce připravila o navýšení důchodů v rámci inflace, na které měli nárok. Někteří představitelé vládní pětikoalice dokonce prohlásili, že důchodci musejí být solidární. Proč tedy není solidární tato pětikoalice a ani jako gesto si nezmrazili své platy. Solidární tady má být podle nich jen někdo.
Jak chce vláda zachovat sociální smír, když chudí ještě více chudnou a střední třida se do chudoby propadá. Touto politikou bude rozdělena společnost jako v rozvojových státech na chudé a extrémně bohaté, střední třída se postupně vytratí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo