Pane doktore, vy přednášíte déle než dvacet let ústavní právo a státovědu na VŠE. Po volbách se vyrojila řada ústavněprávních komplikací. Mohl byste je specifikovat?
Během zániku Československa se na poslední chvíli v České národní radě „spíchla“ ústava (přijata 16. 12. 1992, ČR vznikla k 1. 1. 1993). Ve standardní ústavě by kromě jiného mělo být zakotveno vymezení alespoň základních náležitostí národního státu a v návaznosti na to upraveny pravomoci a působnosti ústavních orgánů. Tak aby zohledňovaly svrchovanost lidu a nesnižovaly „standard“ lidských a občanských práv… výčet toho, co má ústava obsahovat, je samozřejmě obsáhlejší. Katalog základních práv k ní byl „přilepen“ do neuzavřeného celku (tak jako další v ní chybějící ústavněprávní normy), označeného „ústavní pořádek ČR“. Ačkoli z povahy věci je „Česko“ národním státem, v ústavě také nenajdeme zmínku o jeho příslušníkovi či jazyku. Německo má sice jen „Základní zákon“, avšak základní občanská práva jsou v něm zakotvena coby „práva každého Němce“. Když před lety prof. Gerloch navrhl diskusi o zakotvení práva na ochranu národního jazyka v ústavě, strhla se „mediální bouře odporu“.
Co konkrétně míníte „svrchovaností lidu“?
To už naznačil J. J. Rousseau pojmem „vůle lidu“. V jejím základu je ochrana a prosazování jeho bazálních zájmů. Zjednodušeně vyjádřeno, v právním státě je „dlouhodobá vůle lidu“ vložena do obsahu zákonů. Projevem „krátkodobé vůle lidu“ jsou jím vybraní zástupci orgánů moci zákonodárné a výkonné. Rousseau přitom zdůraznil, že lid svrchovanost ztratí, jestliže svoji vůli – čili rozhodování o svém osudu ve vlastním zájmu – zcela odevzdá svým zástupcům. Nositelům státní moci, ať už ve formě ústavních orgánů či ústavních činitelů. Tím okamžikem se totiž mohou přeměnit z jeho zástupců na jeho neodvolatelné vládce. Byť „jen“ na čtyři, pět nebo šest let čili do dalších voleb. Připomínám, že například ústavní možnost voliče odvolat svého zástupce zanikla počátkem devadesátých let s prosazením „mandátu volného“. Jistě si vzpomenete, jak nebylo možné zbavit poslaneckého mandátu nejprve vazebně stíhaného dr. Ratha…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs