Novým prezidentem USA se má stát Joe Biden. Co na výsledek amerických voleb říkáte? Biden slibuje sjednocení Ameriky. Podle Hillary Clintonové jeho vítězství označuje novou kapitolu USA. Jak moc se podle vás Amerika změní?
Tak Amerika se už změnila, k horšímu, a katarze, vyústění nedemokratických společenských procesů ji teprve čeká. Obávám se, že to mohou být lokální ozbrojené střety, a že to nebude nová, ale staronová kapitola USA. Jistě, Biden slibuje sjednocení Ameriky, ale pokud vydrží, tak Bílý dům opustí ve věku 82 roků! To že je nová kapitola? Ne to je křížovka o hodně neznámých a nezbývá než tuto choulostivou skutečnost překrývat okázalými výkřiky politiků.
Donald Trump mluví o podvodech, chce se proti výsledkům voleb bránit soudní cestou. Může to podle vás ještě něco změnit?
Podvody u tak masívního počtu korespondenčních hlasů, navíc rozvolněného na celý měsíc určitě musely být, ale svět vyjma několika státníků svými blahopřáními Bidena už uznal a těžko si lze představit, že by se to celé otočilo. Voliči Donalda Trumpa žijí v Americe a mají to veškeré volební dění přímo před očima a ti se určitě jen tak nesmíří se svojí prohrou. Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v USA nežije a přítomnost ve volební místnosti v San Diegu ho vedla k vyjádření, že je překvapen nízkou úrovní ověřování totožnosti voličů, kteří hlasují korespondenčně. A že to tak bude, o tom přesvědčují česká veřejnoprávní média – Česká televize i Český rozhlas. Prezident Trump vytrvale odmítal uznat vítězství soupeře Bidena a vytrvale označuje tyto prezidentské volby jako podvod a jako volby ukradené. A kdykoliv při rozhovorech a publicistických pořadech ČT a ČRo názor prezidenta USA zazní, tak moderátor okamžitě dodává doplňující výraz „bez důkazů“. Možná že kdyby se naši zpravodajové v USA namáhali a šli za lidmi, kteří hlasovali korespondenčně, že by se něco dozvěděli. Je ale evidentní, že taková vůle není. To by se muselo týkat voleb na zcela opačné světové straně, třeba v Bělorusku.
Jaké poučení vzniká pro české volby, pokud jde o proběhlé volby v USA? Bylo by dobré i u nás zavést korespondenční hlasování?
Je třeba zůstat u klasického systému voleb, kde chodíme osobně do volebních místností a ten kdo se ze zdravotních důvodů dostavit nemůže, tak má možnost volit do pojízdné volební urny, která je zapečetěná. Když jdu k volbám, tak se musím slušně obléct, musím se teoreticky na volební akt připravit a mít povědomí o volebních subjektech, jejich názorech atd. Korespondenční hlasování tuto osobní identitu a názorovou sounáležitost s voleným subjektem ztrácí, a to nemluvím o i u nás známém nátlaku vnuků na prarodiče, aby volili podle nich. Snad si ještě pamatujeme video Mádla a Issové „zajeďte za bábou a dědou a přemluvte je, aby volili pravici“. Velká hustota volebních místností, bezproblémové obsazení volebních komisí nás nenutí k experimentům, naopak je třeba zachovat volbám vážnost a konzervativní pojetí.
Pak tu vidím výraznou paralelu s americkými volbami, která se týká naší veřejnoprávní ČT a jejích aktivistických redaktorů. Je jednoduchá. Česká televize a její aktivističtí redaktoři se celé volební období zaměřují na kritiku premiéra a prezidenta. Stejně tak se chovají americká média vůči Trumphovi. Česká televize má své průzkumy volebních preferencí, které komentuje a rozebírá zejména Václav Moravec. Podobně to praktikují velké mediální domy v USA. Výběr hostů do politických pořadů ČT je nápadně proopoziční, stejně jako celá režie politických pořadů. Stejně tuto záležitost hodnotil prezident Trump v USA. Sečteno a podtrženo – Česká televize přebírá aktivistický styl velkých mediálních molochů a vytváří svoji volební kampaň a ovlivňuje volební preference. Nemusíme jmenovat jenom Václava Moravce, vyzná se i Jakub Železný. Zkrátka a dobře, naše veřejnoprávní média nám sem přenáší postupně, nenápadně, ale zato cílevědomě politický styl, který je nám cizí, který postupně podchytí mladou generaci, která nemá životní zkušenosti a která se nechá snadno ovlivnit. Tak jde dnešní svět a zejména Česká televize se stala aktivním prvkem tohoto dění.
Co bude Bidenova politika znamenat pro politiku vůči Rusku a Číně?
Řekl bych, že horší to být nemůže a v tomto směru nechápu značnou část českých politiků, kteří slují lítostí nad porážkou Trumpa. Téhož Trumpa, který po svém vstupu do Bílého domu rozvinul do obludných rozměrů protiruskou a protičínskou rétoriku počínaje nepodloženým obviňováním Putina ze zasahování do prezidentských voleb. Rétorika o vlivu ruských špionů připomínala nejhoršího období studené války, jehož hlavním architektem byl republikánský politik Joseph Mc Carthy, v letech 1947–1957 senátor za stát Wisconsin a hlavní představitel antikomunismu v USA. Trumphova politika byla hned od začátku jeho prezidentství vůči Rusku a Číně sankce a restrikce, jinými slovy obchodní válka a nečitelnost jeho dalších kroků.
Bidenova politika bude zřejmě preferovat obchodní spolupráci, samozřejmě si na skutky budeme muset počkat. Pokud to tak bude, pak by to přineslo změnu přístupu k oběma velmocím i ze strany EU, což by i nám přineslo, respektive vrátilo spolehlivá odbytiště našich výrobků.
Mohou se západní státy těšit na americkou podporu ve věci zelených technologií a „transatlantické vazby“? Co očekávat vojensky, politicky, geopoliticky?
Myslím si, že Američané nejdou a nepůjdou cestou zeleného šílenství, které přinese v primárním sektoru, tedy zemědělství, dramatické zvýšení výrobních nákladů na jednotku výroby při jejím současném snížení a prohloubení už dnes značných rozdílů v potravinové soběstačnosti mezi starými a novými zeměmi EU. Různí ekoaktivisté, politici a média včetně těch veřejnoprávních ohlupují veřejnost a vytváří prostor pro přijetí naprosto nereálných výrobních technologií. Třeba zákaz klecového chovu slepic, který potvrdil před několika dny náš Senát. Bude znamenat pro chovatele vynaložit 9 miliard Kč, aby učinili slepice šťastnými, vejce drahými a dovozce vajec, které ze zemí, kde tak hloupí, pardon ekologičtí nejsou, povzbudili k zvýšení dovozu na náš trh. Ano, rozumíte dobře, zákaz klecových chovů slepic má platit v ČR, ve většině ostatních zemích EU to takto natvrdo postavené není a budeme tedy baštit vejce z klecových chovů z dovozu! Věřím, že pan prezident tuto skutečnost zohlední a předložený zákon nepodepíše.
Můžete uvést příklady z našich polí, kde je drobnohled občanů přece jenom takřka každodenní?
Jistě, třeba řepka olejka, kterou zná takříkajíc od vidění každý a které nejvíce rozumí novináři a tvůrci jediného programu opozice, který jsem už zmínil, programu „Antibabiš“. Pár faktů o řepce: Je to plodina, která zúrodňuje půdu, zabraňuje vodní erozi, tukovému průmyslu dává vynikající surovinu pro výrobu vysoce kvalitního stolního oleje, významně se podílí na plnění programu obnovitelných zdrojů energie, konkrétně přimíchávání metylesteru řepkového oleje do motorové nafty. Protože to je směr a program celé EU, tak tomu také odpovídá farmářská cena řepky, která je dvojnásobná než před řekněme 20 lety, kdežto farmářská cena obilí je ve stejném srovnání téměř stejná. Pro celý resort přináší pěstování řepky ekonomickou stabilitu, pro potravináře kvalitní domácí surovinu, kterou přenáší do výrobků pro spotřebitele. Přesto až začnou naše pole v květnu měnit barvu do žluta, to zakvétá řepka, která rozpaluje média, politiky a mění se, jak trefně nazval významný soukromý zemědělec na „politické afrodiziakum“, začíná mediální běsnění. To i europoslanec Luděk Niedermayer z Bruselu, respektive z paluby letadla, kde má pěkný výhled na žlutá pole, si užije a inspiruje k dalším a dalším útokům v médiích a celé to končí u Agrofertu. To ten zlý Andrej Babiš postavil v Lovosicích Preol, velký a moderní závod, který řepku zpracovává. Možná že kdyby Preol postavil kníže, tak by k němu chodila procesí. On ale nic takového prospěšného nepostavil, ale koupil (zprivatizoval) s podporou prezidenta Václava Havla coby jeho hradní kancléř Becherovku a s velkým vývarem v řádu desítek milionů korun ji po krátké době prodal. Svět běží dál, Becherovka v dobách mimokovidových teče proudem, pan kníže v úctyhodném věku coby ústavní činitel udílí za blahosklonné a úslužné pozornosti médií cenné rady. Naproti tomu řepka, Agrofert a premiér … však si počkejme, za 6 měsíců to vypukne. A tak pro tento měsíc a blížící se dobu adventní mějme pokoru a klid v duši a odpusťme řepce její žlutý kvítek. Neboť ona je už dlouhá léta světlem na konci tunelu pro české zemědělství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora