KDU-ČSL v letošních senátních volbách získala pět mandátů pro kandidáty KDU-ČSL, čtyři mandáty koaliční a dva pro kandidáty s její podporou. Tím se stala vítězem. Je to tím, že lidovci mají prostě disciplinovanější voliče?
Je to samozřejmě dáno nízkou volební účastí, ve které se hlasy lidovců prosadí, protože jsou loajální a disciplinovaní.
Z účasti v krajských volbách jsem odvozoval, že bude brzy namístě úvaha o zrušení krajů. Po 15procentní volební účasti v senátních volbách bych navrhoval, aby byl volební zákon do senátu rozšířen o paragraf, který by říkal, že nezúčastní-li se ve volebním okrsku více než, dejme tomu, 25 procent voličů, pak senátor za příslušný volební okrsek není zvolen. To by bylo přirozené referendum, které by postupně vedlo ke zrušení senátu.
V tomto duchu už se vyjádřil vicepremiér Andrej Babiš. Konkrétně pro Právo v den voleb uvedl: „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není.“ Takže vy s ním tento názor sdílíte?
Naprosto s ním souhlasím. Je to racionální závěr. Umím si představit, že bude kritizován, že tohle říká poté, co sám neuspěl, ale patnáctiprocentní volební účast by pro každého, ať už by uspěl, jak chtěl, měla znamenat úvahu, co to je za ústavní těleso, když zvolení senátorů považuje za své nejen právo, ale i povinnost 15 procent voličů. Myslím si, že je to jasný vzkaz: takovou instituci je nejlépe zrušit.
Pouze dva mandáty pro ČSSD, která mimochodem totálně ztratila Moravu. Neuspěly ale i známé osobnosti. Do senátu se nedostali sociální demokrat Zdeněk Škromach nebo jeho stranický kolega, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Nejdříve bych požádala o váš názor na neúspěch Zdeňka Škromacha. Videa od bazénku, informace na sociálních sítích nezabraly? Čemu právě u Zdeňka Škromacha přikládáte důvod neúspěchu?
To není jeho osobní neúspěch. Jeho osobní pozice, alespoň podle toho, jak jsem situaci vnímal mezi veřejností, je poměrně silná. Ale když se ČSSD propracovala do takového stavu slaboty? U něj nepřichází v úvahu, že je neznámý nebo že by něco špatného udělal. Nemá žádné negativní charakteristiky, a přesto takto dopadl. Neúspěch nepřičítám jemu samotnému, ale ČSSD a její značce.
A ministr Jan Mládek? Vzdá se podle vás svého postu, jak avizoval?
To neumím odhadnout. Neodvažuji se ani odhadovat, proč zareagoval překvapivě dramaticky ohlášením v podstatě své rezignace. Myslím si, že šlo o první reakci na hluboké zklamání z výsledku, takže to bylo trošku ukvapené. Jak jsem poslouchal reakce premiéra Sobotky, zůstane u velkých slov.
Myslíte si, že ministr vnitra Milan Chovanec může být klíčovou osobou, která se dříve nebo později vůči premiérovi prosadí?
Chovanec je nepochybně osobnost, která vyrostla ve funkci ministra vnitra. Nevítací postoj vůči migrantům prosadil uvnitř ČSSD velmi odvážně a úspěšně, protože jinak je vedení sociální demokracie téměř výlučně tvořeno vítači a eurohujery. On se odvážil tomu postavit. Že je osobnost, o tom nepochybuji. Myslím si, že u veřejnosti je osobností, která ve svém postavení posílena je, nevím, zda to platí i u ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá