Britové si dnes odhlasovali odchod z Evropské unie. Co tomu říkáte a neobáváte se třeba jako bývalý voják, který spolu s britskou armádou bojoval v Afghánistánu proti teroristům z Tálibánu, že bude narušena vojenská spolupráce právě v boji proti muslimským fanatikům?
Jsem rád, že si Velká Británie odhlasovala odchod z molocha made in Evropská unie, protože konečně – snad – politikům v Bruselu spadla brada a snad si teď uvědomí, že své teplé fleky nemají, jak se u policie říká, „na definitivu“. Takže by tito údajní zástupci lidu mohli konečně začít řešit jiné problémy než pomazánkové máslo a zakřivenost okurek. Buďto se totiž hliněný moloch přeorganizuje, nebo půjde do kytek, a to už brzy. Takže je to pro Evropskou unii takový zdvižený prst. Nemáte to navždy!
A jak se Brexit dotkne vojenské spolupráce proti světovému muslimskému terorismu?
Neobávám se, že by se tím nějak významně narušila spolupráce na poli boje proti terorismu. Proč také, vždyť Britové jsou součástí NATO a z toho nikdo vystoupit nechce. Jediné, co si část Britů přeje, je přestat být součástí panoptika s názvem EU a přestat poslouchat nesmyslné příkazy z Bruselu, jako byly narovnání okurek nebo výše zmiňovaný zákon o zbraních. I když pokud se týká zbraní, tak ty jsou v Británii zakázány už dávno. A tak, jak ukazuje vražda poslankyně Coxové provedená střelnou zbraní, to k úplnému bezpečí rozhodně nevede.
V těchto dnech si připomínáme první výročí zahájení migrační přistěhovalecké vlny do Evropy. I když se letos díky politickému sbližování EU a Turecka změnil hlavní proud muslimských uprchlíků trochu více na západ, přes Maltu a Itálii, myslíte si, že je v dohledu porážka Islámského státu? Podotýkám vojenská, ne politická.
Je naprosto evidentní, že pozice Islámského státu se v průběhu posledních měsíců změnila, již neprovádí ofenzivní operace, naopak je vytlačován z dobitých území. Kurdská ofenziva v Iráku a Sýrii oslabila pozice Islámského státu a i nadále se Kurdům s podporou koaličních sil daří islamisty tlačit zpět. Také zapojení Ruska do války v Sýrii zamíchalo kartami a přinutilo spojence více podporovat kurdské jednotky, a to nejenom v Iráku, ale i v Sýrii, a tím výrazněji přispět k porážce ISIS. V současné době se Kurdové snaží o uzavření zásobovacího koridoru podél řeky Eufrat. Tímto koridorem proudí zásobovací kolony z Turecka přímo do centra Islámského státu, města Rakka. Jakmile se jim toto podaří, půjde o další významný úspěch, který přispěje k porážce ISIS. Jestli nedojde k nějaké výrazné změně, tak si myslím, že vojenská porážka Islámského státu je na dohled, i když cesta k ní rozhodně nebude jednoduchá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš