Česká republika má nového ministra zdravotnictví Jana Blatného, dětského hematologa. Na první tiskové konferenci řekl, že by chtěl změnit strach lidí v respekt a vyzval média, aby mu k tomu pomohla. Co říkáte na tato slova?
To je poměrně dospělé. Panika ještě nikdy nikomu nepomohla, za strach, který se šíří, zatím mohou i média, ale podle mne je médium silný prostředek komunikace s lidmi. Já bych s tím asi souhlasil, protože respekt je potřeba, ale přehnaný strach nikomu nepomůže. Teď jde o míru, co je ještě strach a co je respekt.
Nový ministr slíbil také rozhodnutí založená na sdílených datech srozumitelná všem a prodiskutovaná napříč politiky i odborníky. Je to správný přístup a to, co posledním ministrům zdravotnictví chybělo?
Samozřejmě bych tento postup vítal, protože se mi zdálo, že vládě chyběl úplně. Nechci házet vinu na jednotlivé ministry, ale za zemi odpovídá vláda a domnívám se, že takový přístup v České republice chyběl. Samozřejmě chápu, že analýza dat je složitá věc, i názory na relevantní data se ve výkladu mohou lišit, ale jde asi o jediný způsob, jak navrátit důvěru veřejnosti, která se rozdělila na ty, kdo se bojí, až panikaří a na ty, kdo absolutně ztratili důvěru a nechtějí dodržovat ani rozumná pravidla.
Pomůže k obnovení důvěry veřejnosti kampaň za padesát milionů korun, kterou vláda chystá?
To nevím. Neumím vám na to odpovědět.
Jde mi o to, zda tyto finanční prostředky považujete za použité správným směrem?
Vláda má přístup do médií naprosto bezprecedentní. Myslím, že si dnes nikdo nedovolí opomíjet jakákoliv tisková prohlášení a tiskové konference. Dosud se vše dalo zvládnout i bez těchto prostředků a mělo se to zvládat už někdy od jara. Teď tady rádoby hasíme požár. Já jsem přesvědčen, že média přejímají zprávy úplně automaticky, čekají na ně, takže nevím, na co jsou potřeba takové finanční zdroje. Na letáky a rozesílat je, když lidé dychtivě čekají dvě hodiny na odsunutou tiskovou konferenci vlády z osmi na deset hodin večer? Bude vláda platit televizi za to, že budou jejich tiskovky přenášet, když to dělají automaticky? Nejsem si jistý, zda je to správné rozhodnutí.
Když se vrátím k novému ministru zdravotnictví, máte v něj důvěru, že tuhle situaci zvládne? Nastupuje v kritický moment a je už třetím ministrem zdravotnictví za poslední měsíc a půl.
To je skoro mission impossible, v téhle situaci mu to vůbec nezávidím a může jenom překvapit.
Minule jste mi řekl: „Aniž bych chtěl úplně bagatelizovat nemoc covid-19, která zde objektivně existuje, tak jsem prostě i přes čísla, která zřejmě porostou, přesvědčen, že nejde o fatální ohrožení zdraví a lidských životů.“ Použil jste také příměr, že je stále větší počet lidí, kteří zemřeli na jiné nemoci. Prezident České lékařské komory Milan Kubek mi řekl, že covid už se dostal na první příčku žebříčku nemocí s nejvyšším počtem úmrtí za den. Co vy na to?
Jestliže řekneme, že člověk, který je v terminálním stadiu rakoviny, zemře, a bude otestován na covid pozitivně, což je uváděno jako příčina úmrtí, pak nemohu souhlasit, že jde o příčinu jedinou. Chtěl jsem říci, že nejde o ohrožení civilizace jako takové, že to neohrožuje budoucí generace, že lidstvo přežije a že lidé umírají a bude jich možná více než průměrně, s tím souhlasím a je mi to líto.
Ale na druhou stranu se obávám, aby velmi přísná opatření a odkládání jiných zákroků nevedlo nakonec k tomu, že ostatní pacienti, kteří by byli zachráněni v případě včasné lékařské práce – například onkologické a jiné operace – stav nevyrovnali. Některé zákroky jsou odkládány už od jara, tak aby v konečném důsledku nešlo o remízu. Aby ti, které zachraňujeme drastickými opatřeními, neměli za následek stejný nebo větší počet úmrtí na jiné nemoci, které jsou v tuto chvíli neléčené. Zní to možná krutě, ale může to také nastat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová