Vyrábějte víc, honí Poláci zemědělce. A Fiala? Drobný rolník natvrdo, ze života

15.06.2022 14:05 | Rozhovor

Vládní zrovnoprávnění zemědělských dotací? Kdepak. Podle drobného farmáře Jakuba Fukala z Vysočiny naopak vláda podpořila ty, kteří nechtějí nic vyrábět, ale jen pobírat příspěvky. „Naopak Poláci dostávají podporu za vyšší produkci,“ říká s tím, že tamní zemědělci mají na svém ministerstvu zemědělství oporu, zatímco u nás to tak není. „Vláda se vůbec nedívá dopředu, ministr Nekula není člověk na svém místě,“ varuje farmář Fialův kabinet. Mluví o nutném zdražování, o výkupu českého mléka Němci i o problému s produkcí vepřového.

Vyrábějte víc, honí Poláci zemědělce. A Fiala? Drobný rolník natvrdo, ze života
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pasoucí se krávy

Před týdnem v Praze demonstrovaly tisíce zemědělců za rovné podmínky. Konkrétně šlo o současný systém nastavení dotací. V čem je základ problému?

Z mého pohledu je problém ten, že pokud zůstane stávající systém, budou jednostranně podporováni ti, kteří nic nevyrábějí. Zemědělec, který dělá mléko, brambory, vinnou révu apod. a má víc hektarů, dostane míň peněz než ten, který nedělá nic, poseče louky, trávu zmulčuje a žije si v pěkném mezonetu na Václaváku. Je to výsměch všem zemědělcům, kteří reálně něco dělají, vyrábějí potraviny a živí lidi. Nejde o to, jestli je někdo malý, nebo velký. Malí ať klidně dostanou víc, protože je to neskutečná dřina bez jakéhokoli volna. Každý den musíte vstávat, svátky, víkendy, Vánoce, pořád. Musíte ale něco vyrábět. Ti, kteří mají jen louky, nemají třeba ani zájem vyrábět a prodávat seno, protože je k tomu ta dotace nenutí. Posečou, nechají to tam a mají vyděláno.

Vláda říká, že naopak podmínky srovnala, protože systém prý dřív zvýhodňoval velké producenty…

Strašně rád bych od pana Šebka (šéfa Asociace soukromého zemědělství, pozn. red.) slyšel vysvětlení, v čem předchozí systém velké producenty zvýhodňoval. Dám příklad. Byla dotace šest tisíc korun na první i poslední hektar. Takže zemědělec, který měl 100 hektarů, dostal stokrát šest tisíc korun a živilo to jeho samotného. Pak větší podnik s 2000 hektary, který zaměstnává třeba 60 lidí a dostal 2000 krát 6000 korun. Bylo to srovnané, stejná sazba na každý hektar. V čem to někoho zvýhodňovalo? To, že pan Šebek do nějaké tabulky vypsal, že velcí mají dotace na dojnice, na welfare zvířat atd., tak na tyto dotace si úplně stejně může sáhnout každý, i malý zemědělec, dle počtu dobytčích jednotek, které chová. Ti malí zemědělci, kteří dobytek nechovají, nemohou tyto peníze logicky dostat. Je to jednoduché.

Jak si sám zdůvodňujete, že vláda ten rovný systém takto výrazně změnila a že nejvíc z něho těží ti, kteří nic nevyrábějí?

Současná vládní koalice je pravicová a je podporována menšími podnikateli a živnostníky, takže chce jít této skupině na ruku, aby si udržela voliče. To je celé. Nic jiného to asi nebude.

Vraťme se ještě krátce k té změně, která vyvolala obří demonstrace zemědělců. Je to tak, že pokud mám pár desítek hektarů půdy, kde nebudu nic produkovat a vyrábět, ale pouze tam zaseju trávu, kterou poseču a nechám tam ležet, dostanu za nově nastaveného systému dotací větší peníze na hektar než větší zemědělský podnik, který na svých polích produkuje obilí?

Přesně tak. Přidám krásný příklad pana poslance Petra Bendla, který má v okolí Prahy zhruba desítky hektarů, které má kompletně zatravněné trvalými travními porosty – a přesně on je modelový příklad, jak bude vypadat zemědělec po roce 2023. Pobírat dotace, nic nebude vyrábět a bude spokojený.

Šéf Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek pro Forum24 tvrdil, že normální soukromý zemědělec se takových akcí, jako byl protest před týdnem, neúčastní, a pokud ano, tak prý demonstruje proti vlastním zájmům. Demonstroval jste proti vlastním zájmům?

Pokud by mi bylo jedno, jak bude české zemědělství za pár let vypadat a jestli budu vůbec schopný dál produkovat mléko, pak bych šel proti svým zájmům. Jsem malý farmář, do 15 hektarů. Kdybych nic neprodukoval, dostanu víc peněz na dotacích, ale nikdo mi nezaručí, že tady bude za pár let o mléko zájem, že ode mě pak někdo odkoupí mléko, a bude chtít podporovat živočišnou výrobu. Pokud velké podniky, které dnes produkují 90 % mléka a masa, padnou nebo omezí výrobu, zaplaví se náš trh německým a polským mlékem a masem a nebude potřeba podporovat české výrobce, protože to už stejně nikdo nebude chtít dělat – a doveze se to sem hotové za vyšší ceny. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…