Výzkumník mínění Hartl: Zastavili jsme se mezi Východem a Západem a přešlapujeme. Ale už vidím světélko naděje

29.08.2019 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR „Už je na čase pochopit, že budoucnost si tvoříme sami,“ vyzývá sociolog a zakladatel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl, podle něhož jsme se zastavili někde na půli cesty mezi Východem a Západem a bezradně tam již řadu let přešlapujeme. Jak současné politické kauzy ovlivňují důvěru Čechů v politiku? Proč si prezident Miloš Zeman drží stabilní oblibu a z jakého důvodu stoupá důvěra v policii? Nejen na tyto otázky odpověděl Jan Hartl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Výzkumník mínění Hartl: Zastavili jsme se mezi Východem a Západem a přešlapujeme. Ale už vidím světélko naděje
Foto: repro Youtube
Popisek: Sociolog Jan Hartl, předseda správní rady STEM

Máme za sebou bouřlivé protesty na Letné, dlouhou anabázi kolem výběru ministra kultury a zároveň vyšel průzkum o důvěře Čechů vůči politickým institucím. Projevily se různé události letošního roku nějak na důvěře obyvatel v politiky?

Dopady všech těchto událostí na veřejné mínění nejsou dramatické, jak by možná někdo očekával. Spíš můžeme v datech STEM zaznamenat pokračující povlovný nárůst rozmrzelosti z politiky. Popularita Andreje Babiše poklesla, rozšířil se tábor jeho výrazných odpůrců. Stále ale zůstává na čele žebříčku popularity. Jiné ministry za hnutí ANO však veřejnost vidí příznivě, celková důvěra ve vládu nepoklesla. Na bouřlivé občanské protesty nedokázala opozice smysluplným způsobem zareagovat a předložit svoji vizi nezbytných změn v životě naší společnosti.

A jak si v jejích očích vede prezident Miloš Zeman?

Prezident Zeman si celkem stabilně udržuje nadpoloviční podporu veřejnosti. Pro jeho hodnocení je zvláště důležitá skupina lidí, kteří mu vyjadřují spíše vlažnou, podmínečnou důvěru. Jejich postoj zračí souběh dvou hledisek – ocenění osoby prezidenta a důvěru v prezidentskou instituci. Prezidentská instituce jako taková se u nás tradičně těší velké vážnosti a prestiži.

Dokážou podle vašich zkušeností demonstrace ovlivnit politické dění v zemi zásadním způsobem? Očekáváte změny nálad obyvatel v návaznosti na pokračování demonstrací?

Demonstrace jsou důležitým prvkem oživení naší společnosti, která je dosti pasivní, odevzdaná a bezradná. Mají dnes hodnotu spíše symbolickou. Bylo by dost naivní představovat si, že i mohutné demonstrace se v politice projeví přímo a v krátké době. Působí ale na atmosféru ve společnosti, ovlivňují média. Dávají signály politikům, působí nejen na obsah, ale i styl jejich jednání. V současné situaci změnu nálad obyvatel neočekávám, veřejné mínění nejeví známky radikalizace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…