Italové před pár týdny zašli po dlouhé době do otevřené kavárny, restaurace a obchodu. Je v atmosféře cítit změna?
Ano i ne. Po dlouhodobém uzavření je jistě milé moci při pěkném počasí konzumovat kávu u stolku před cukrárnou. V Itálii jsou restaurace a kavárny otevřené pro veřejnost v omezeném počtu a s omezením otevírací doby do 18 hodin od října 2020, a to podle barev covidového semaforu, tedy ve žluté zóně. Pokud je reprodukční číslo nad 1 – oranžová zóna, pokud je nad 1,25 – červená zóna. V oranžové zóně a v červené zóně s vysokým výskytem nákazy je povolen pouze prodej s sebou a nesmí se konzumovat u provozoven, aby se zabránilo shromažďování. Změna by byla, kdyby se povolilo otevření na večeře, protože člověk nechápe, proč si může dát v restauraci ve 13 hodin oběd, ale večeři v 19 hodin už ne. Samozřejmě při nařízení všech hygienických opatření.
Pomůže i takové mírné rozvolnění Italům nadechnout se a získat vidinu zlepšení při zodpovědném přístupu?
Co se týče rozvolnění potřebných k běžnému životu, tak oproti tomu, co zde již máme, jsou změny minimální, ale je to jistě svým způsobem povzbudivé. Premiér Mario Draghi v úterý podepsal novou vyhlášku, která bude platit od 6. března do 6. dubna 2021. A do 27. března potvrzuje již platný zákaz pohybu mezi různými regiony nebo autonomními provinciemi s výjimkou cestování z důvodu práce, zdraví nebo nutnosti.
Jaká omezení zde platí a podle čeho se tedy určují?
Ve žlutých oblastech je potvrzena možnost otevření muzeí ve všedních dnech, což zaručuje kontrolovaný příliv. Od 27. března bude vždy ve žlutých oblastech otevřeno také v sobotu a o svátcích.
Od 27. března se ve žlutých zónách předpokládá možnost znovuotevření divadel a kin s předem přidělenými místy v souladu s pravidly distancování. Kapacita nesmí překročit 25 procent maxima – až 400 diváků venku a 200 uvnitř pro každou místnost. Tělocvičny, bazény a lyžařská střediska zůstávají zavřené.
Novinkou je bílá zóna. Dnes pouze na Sardinii. Očekává se, že v bílých zónách skončí omezující opatření plánovaná pro žluté pásmo, zatímco nadále budou platit obecná opatření proti nákaze – jako je například povinnost nosit roušku a dodržovat mezilidské vzdálenosti – a sektorové protokoly. Akce a události, kde se vyskytuje shromáždění lidu, jako veletrhy, kongresy, diskotéky a tam, kde jsou diváci na stadionech, zůstávají pozastaveny. Omezení pohybu v Itálii nadále trvá od 22.00 do 5.00 hodin.
V rozhovorech jste mi popisovala, jak náročná doba to v nejhorší vlně pandemie koronavirem pro Italy byla. Vidíte na lidech nějaké změny?
Na začátku covidu neexistovaly informace, které jsou dnes k dispozici. V Itálii sleduji některé lékaře, kteří úspěšně covid léčí, a to za předpokladu, že nemocný dostane léčbu hned na začátku. Velká skupina lékařů již začíná chodit vyšetřovat domů. Omezí se tím roznášení infekce a zaplňování lůžek v nemocnici. Myslím si, že toto je cesta. Jaro minulého roku bylo jiné, než je dnešní doba. Minulý rok panoval strach z neznámého, přesto lidé doufali, že se to brzy podaří zvládnout. Postupem času se k tomuto strachu přidal strach o holou existenci, protože vláda totálně selhala. Dnes se k tomu přidal také tvrdý mediální nátlak k vakcinaci, jako by jiná cesta neexistovala, a lidé toho už mají vážně dost. Tak jak se podařilo v České republice rozvrátit obyvatelstvo, tak se to podařilo i tady. Na jednu stranu potkávám lidi, kteří jsou opatrní a snaží se žít pokud možno normálně, na druhou stranu znám lidi vyděšené, kteří se bojí vyjít před dům s odpadky anebo jít pro chleba. Zřejmě to tak bude všude. Komu to prospěje?
Itálie navíc trpí i v cestovním ruchu, který je pro ni v mnoha ohledech důležitý. Uvádí se, že až čtvrtina hotelů se už neotevře a navíc že se lidé z měst stěhují na venkov. Dostává se jim od italských politiků dostatek podpory?
Od členů minulé Conteho žlutočervené vládnoucí koalice se podpory nedostalo prakticky nikomu, natož podnikatelům v cestovním ruchu. Omlouvám se, přece jenom je tu někdo, koho vždy druhá Conteho vláda podpořila. Poslední Conteho vláda utratila obrovské peníze na zajištění prostředků pro nelegální migranty, a to i v době nouzového stavu, který v Itálii trvá nepřetržitě již celý rok – zatím platí až do 30. dubna. Za peníze italských daňových poplatníků se migrantům zajistilo veškeré pohodlí na luxusních karanténních lodích. Škoda že při tom samaritánství Conte jaksi zapomněl na vlastní trpící občany.
Itálie má opět novou vládu, sestavil ji zmíněný exšéf Evropské centrální banky Maria Draghi v široké koalici. Jakou šanci jí dáváte? Má vaši důvěru?
V Itálii bylo již poněkolikáté lidem znemožněno jít volit. Prezident republiky Sergio Mattarella se v době vládní krize vymluvil na covid a po tom, co Conte nebyl schopný sestavit vládu s absolutní důvěrou, raději zavolal Draghiho. Všichni víme, kdo je Mario Draghi a čí zájmy bude podporovat. Na druhou stranu zde byla možnost, aby do této účelové vlády vstoupily i jiné politické subjekty, a proto je tu nějaká naděje, že nebude špatně úplně všechno, jak tomu bylo doposud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová