Z Rakouska ho vykopli. Stal se „Afgháncem“ a je v Německu. Petr Pelikán dodává, co Rakušan neřekl

22.06.2023 11:52 | Rozhovor

Premiér Petr Fiala obhajoval ve Sněmovně podepsanou migrační dohodu tím, že by bez ní mohl nastat konec volného pohybu lidí. „To je planá hrozba. Má asi vystrašit lidi představou, že až pojedou na dovolenou do Chorvatska, budou muset žádat o vízum nebo stát dlouhé hodiny někde na hranici s Rakouskem, což je nesmysl,“ říká pro ParlamentníListy.cz orientalista Petr Pelikán. Ti, kdo migrační pakt domlouvali, museli dobře vědět, že opatření k omezení vstupu migrantů jsou nesmysl. Tahle část dohody je pouze obrovské pokrytectví. Ve skutečnosti je jen a jen o přerozdělování migrantů.

Z Rakouska ho vykopli. Stal se „Afgháncem“ a je v Německu. Petr Pelikán dodává, co Rakušan neřekl
Foto: Jiří Hroník
Popisek: PhDr. Petr Pelikán, orientalista, překladatel a vysokoškolský pedagog

Ministr vnitra Vít Rakušan podepsal jménem České republiky migrační dohodu, ačkoli předchozí politické reprezentace podobné znění podepsat odmítaly. Vy jste byl poradcem pro migraci předchozího premiéra Andreje Babiše. Co byste mu tedy poradil, kdyby nyní vedl českou vládu a zeptal se na váš názor?

Celý ten dlouhý text jsem nečetl. Předpokládám, že bych mu ani nedokázal pouhým přečtením porozumět. Určitě je plný právnických termínů a specifické eurounijní terminologie, pro správné pochopení obojího bych potřeboval někoho, kdo by mi je překládal do srozumitelného jazyka. Dohoda se ale připravovala dlouho, mělo se o ní informovat a měla být předmětem celospolečenské diskuse dávno před tím, než ji ministr vnitra odsouhlasil.

Z toho, co o dohodě vím z médií, vidím jako první problém, na který nikdo nepoukazuje, proces, jak odlišíme uprchlíka od pouhého „nelegálního migranta“, kterého bychom měli dokázat nepustit do Evropské unie. Dalším problémem je, že už se fakticky rezignovalo na to, že by státy, v tomto případě celý schengenský prostor, mohly mít neprostupné hranice a jejich neprostupnost by se dala chránit. Bohužel, už se také bere jako něco normálního, že toho, kdo se jednou dostane do Evropy, už se nikdy nedokážeme zbavit.

Hovoří se o tom, že dohoda předpokládá zřízení jakýchsi center pro lidi migrující do Evropy na jejích hranicích. Tam se prý má během deseti, maximálně dvanácti týdnů, rozhodnout o tom, zda mají právo být vpuštěni do Evropy a požádat o azyl, nebo ne. Jak tenhle záměr hodnotíte?

Už to je podle mě první věc, o které všichni, co to podepsali, musejí vědět, že se nedá realizovat. Vně Evropy taková střediska těžko otevřeme. O tomto záměru se mluvilo už před několika lety, těm střediskům se tehdy říkalo „hot spoty“ a předpokládalo se, že se postaví například v severní Africe. Žádná mimoevropská vláda na to ale nepřistoupila a nezdá se, že by se v tomto směru něco změnilo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ostatně shledávám,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevemeno , 22.06.2023 12:14:24
že vystoupení z EU se stalo nutnosti.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…