Za obří zlodějnu v OKD nese odpovědnost Sobotka, zaznělo z opozice

12.07.2016 21:46 | Zprávy

Ve Sněmovně vypouští kauzu OKD z pusy všichni, ale reálně pro to až na nás nikdo nic neudělal. Měsíce zpět říkám do médií, že tuto kauzu musíme prošetřit a udělat maximum, aby se Moravskoslezskému kraji pomohlo, říká Marek Černoch z Úsvitu, se kterým si ParlamentníListy.cz povídaly o problémech v krachujících dolech OKD.

Za obří zlodějnu v OKD nese odpovědnost Sobotka, zaznělo z opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Černoch v redakci PL

Jedna z nejztrátovějších šachet je na dole Paskov, jenže firma ji zavřít nemůže díky útlumovým nákladům, firma se totiž zavázala vyplatit horníkům odstupné ve výši deseti a půl měsíčních platů, při počtu 2000 zaměstnanců by se jednalo o více než miliardu. Na to ale nemají, a tak ztráta pokračuje dál. Dá se ještě vůbec situace v OKD nějak smysluplně vyřešit?
 
Na dole Paskov, kde jsme byli, jasně zaznělo, že pro překlenutí krize potřebují 200 milionů korun a pak jsou schopni se dostat do zisku. Stát by měl teď vytvořit krizový management sestavený z odborníků, kteří by situaci zanalyzovali a vytvořili jasný plán. Efektivní plán, který bude asi trochu bolet, ale pomůže kraji zachovat důlní průmysl a lidem práci. Dát miliardy na odškodnění horníků nic nevyřeší. Pokud se průmysl v kraji zastaví, bude to mít zdrcující dopad nejen na Moravskoslezský kraj, ale na celou republiku. Stoupne nezaměstnanost, zatíží se sociální systém a přijdeme o energetickou soběstačnost. 
 
 
A není už na taková opatření pozdě, neměl stát zasáhnout do věcí, které se děly okolo OKD, mnohem dřív?
 
Když opomenu, že k tak šíleně nevýhodné privatizaci nemělo vůbec dojít, tak stát měl zasáhnout mnohem dříve. Hrozí nezaměstnanost pro desítky tisíc lidí a pan Sobotka, který tuto privatizaci podepsal, se tváří, že vše bylo v pořádku. Nebylo! OKD není buřtstánek, tady jde o ztrátu v miliardách korun z kapes daňových poplatníků. Říkám jasně, všechny ty miliardy by měl ale zaplatit ten, kdo to zavinil.
 
Je podle vás spravedlivé, že se stát postará o odcházející horníky z OKD? Neměl by se pak tedy postarat i o odcházející dělníky z jiných dolů?
 
Stát v první řadě nesmí dopustit podobná „zvěrstva“ a poté se tvářit, že se nic neděje. Pan Sobotka, který tuto privatizaci podepsal a je za tuto megazlodějnu zodpovědný, dnes jezdí na Ostravsko a snaží se tvářit jako zachránce. Lidé z důlního průmyslu tam chtějí pracovat, nechtějí být na sociálních dávkách. A jestli by měl stát pomoci i dalším horníkům? Ano, od toho je přece sociální systém. Pokud se člověk ne vlastní vinou dostane do problémů, stát má povinnost mu pomoct. Neříkám ale, vyplácejte sociální dávky těm, kterým se makat nechce a dělají si z toho byznys. Sociální systém má pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují. 
 
Bohuslav Sobotka neustále prodej OKD hájí, problém se společností prý nastal již v 90. letech, když stát ztratil privatizací většinový podíl. Sobotka dokonce prohlásil: „Chci tímto ukázat typický případ takzvané divoké privatizace. Stát se vlastním rozhodnutím připravil o kontrolní balík akcií OKD a s rukama v klíně se díval na to, jak se zmenšuje jeho majetek,“ říká mimo jiné Sobotka. Vy jste se k jeho výroku vyjádřil nesouhlasně, jaký je tedy váš názor?
 
Řekněme si na rovinu, jak to je a jaká jsou ve stručnosti fakta. Společnost OKD byla pro účely privatizace oceněna na částku 4,5 miliardy korun. Za tuto částku byly prodány nejen samotné Ostravsko-karvinské doly, ale také 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné, 1200 bytů na Kladně, celkem 32 dceřiných společností OKD a další nemovitý majetek jako pozemky a rekreační objekty. Znalecký posudek firmy Ernst & Young následně určil hodnotu čistého obchodního majetku OKD na 52 miliard korun. Jen samotná neprovozní aktiva měla hodnotu přes 22 miliard korun. Jedná se nejen o zmíněné hornické byty, ale i o dceřiné společnosti, z nichž drtivá většina nebyla vůbec pro výpočet privatizace oceněna, a panu Bakalovi je tak dnešní premiér Sobotka předal úplně zadarmo. Jde například o společnost OKD Doprava, která byla v době privatizace prakticky největším soukromým železničním přepravcem v zemi a její tržní hodnota činila zhruba 1,5 miliardy korun. Noví vlastníci si neoceněné dceřiné společnosti nechali ocenit od dvou znaleckých ústavů a z posudků vyplynulo, že hodnota firem činí 12 miliard korun. Jednu z nich, koksovny OKK, například skupina Zdeňka Bakaly prodala za více než 2,5 miliardy korun. Mezi další prodaný majetek získaný zdarma od pana Sobotky patří Hornická nemocnice v Karviné či hotely v Praze, Frýdku-Místku a Petrovicích u Karviné. Tyto objekty prodala Bakalova skupina za téměř 150 milionů korun. Premiér Sobotka řekl, že za víc než 4,5 miliardy majetek OKD nešel prodat. To je ale naprostý nesmysl. Jen samotných 12 tisíc hornických bytů na Kladně bylo prodáno za cenu 4,2 miliardy, což je skoro stejná částka, za kterou byl Bakalovi prodán, lépe řečeno darován, celý majetek OKD. Jinými slovy, za OKD zaplatil pan Bakala tolik, kolik pak dostal zpět jen za prodej bytů na Kladně. Divoké tak byly maximálně počty pana Bohuslava Sobotky, který tuto megazlodějnu posvětil, a proto musí nést zodpovědnost!
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

10:30 Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

V politice neexistují jednosměrky, ale spíše kyvadla. Mládež odsunula Piráty na třetí místo, hned za…