Člověk v tísni zahájil kampaň na podporu změny občanského zákoníku, díky které už v Česku nebude narůstat počet nezletilých dlužníků. V jakých částkách se ty dluhy nejčastěji pohybují? Respektive s jakou nejzávratnější částkou jste se setkal?
Ty aktuální dluhy se pohybují v řádu vyšších desetitisíců, ale nutno podotknout, že po změnách, které provedl Robert Pelikán, již nové dluhy neeskalují do takovýchto výšin a pohybují se například u jízd načerno do 10 000 korun za jednu jízdu.
Proč se vlastně u dětí neaplikuje možnost „zastavení exekuce pro nemajetnost dlužníka“?
Samotné zastavení pro nemajetnost není žádnou výhrou, protože exekuce může být následně kdykoli obnovena, dokud dluh není promlčen. Jestli vám přijde exekuce v 16 letech, kdy ještě nepracujete, nebo až v 18, kdy už pracujete, na problému nic nemění.
Je za tím třeba i to, že mladý dlužník je perspektivní, protože je zřejmé, že v příštích letech vždy bude mít nějaký příjem – ať od úřadu práce, tak ze zaměstnání?
Myslím si, že jedním z motivů, proč je lákavé exekvovat děti, je právě to, že rodiče, které za své děti dluhy neplatí, pravděpodobně neplatí ani za sebe a často již nějakou exekuci mají. Zatímco dítě je v podstatě neposkvrněné a pro první věřitele je šance na splacení vyšší než u jeho rodičů.
Portál zřízený Člověkem v tísni.
Předání vymáhání exekutorovi, který to prodraží, přece není nezbytné… Proč ty instituce jako plzeňský dopravní podnik vlastně nepočkají na dovršení zletilosti a nekontaktují dlužníka samy napřímo, ale ten se to dozví až přes exekutora v závratně navýšené částce?
Tak Plzeňské městské dopravní podniky jsou kapitola sama o sobě. Obecně celý Plzeňský kraj, kde za noc na záchytce v exekuci standardně zaplatíte 33 000 korun. Nevím, proč zrovna v tak krásném a bohatém městě si dali sraz snad všichni obchodníci s chudobou.
Ale jak jsem již říkal, není podstatné, kdy je dluh vymáhán, ale kolik bylo dítěti, kdy mu dluh vznikl. Jedné klientce exekutor zablokoval účet, když byla na stipendiu ve Francii, kde zůstala bez prostředků.
Jinak samotný dopravní podnik má omezenější možnosti ve vymáhání než exekutor. Chybou bylo především najímání si nemravně drahých advokátů, když má firma vlastní právní oddělení.
Jak se díváte na to, že se do obchodu s dětskými dluhy „zapletl“ třeba advokát Daniel Volopich, manžel modelky Andrey Verešové?
Tak zapletl… Prostě z toho měli byznys. S partnerem Tomšíčkem koupili balík dluhů včetně dětských dluhů a následně je přeprodali do daňového ráje společnosti Marsa Limited a pak tuto společnost bez známého vlastníka Tomšíček zastupoval jako advokát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš