Žádný pokles cen uhlí. Odborář Sábel odhaluje, kam skutečně vyfičely miliardy z OKD

11.05.2016 21:18 | Zprávy

ROZHOVOR Na odbory pohlížejí s despektem jen rádoby podnikatelé, kteří nevědí, jak to chodí v reálném životě, myslí si předseda Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel. K současné velmi komplikované situaci v Ostravsko-karvinských dolech pak říká: „Hlavním problémem je to, že zprofanovaný vlastník doly vytuneloval, přivlastnil si byty a desítky miliard použil na dividendy i odměny pro další společníky. Také tím pak zadlužil společnost OKD vysokými úvěry.“

Žádný pokles cen uhlí. Odborář Sábel odhaluje, kam skutečně vyfičely miliardy z OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Od některých pražských intelektuálů nedávno zaznělo v televizních debatách, že odbory jsou v České republice prakticky zbytečné, jelikož se naprosté většině lidí daří dost dobře, a že odboráři vyvolávají jen sociální napětí. Co k tomu vůbec říci? A myslíte si, že podobný názor, zcela odtržený od reality, zastávají dnes i někteří čeští politici, jež nevědí, jak to vypadá se životní úrovní v regionech mimo hlavní město?

Myslím si, že takový názor mohl zaznít jen od některých rádoby podnikatelů, kteří vůbec nevědí, jak to chodí v reálném životě. Politici, ať už ministři, senátoři nebo poslanci, to vidí jinak, protože často s námi jednají. Také svazy zaměstnavatelů si nás váží, i když čas od času s nimi máme určité rozpory při kolektivním vyjednávání. Je ale pravdou, že existují skupinky rádoby podnikatelů, kteří prohlašují, že odbory nepotřebují a že se bez nich obejdou. Setkal jsem se už i s takovými názory. Tito lidé by si mohli například uvědomit, že jim mnohdy můžeme ušetřit práci při vyjednávání se zaměstnanci, kterým poskytujeme i odborný informační servis.

Naopak bývalý odborářský předák Jaromír Dušek tvrdí, že odbory jsou v porovnání s cizinou u nás ještě dost laxní, protože i v Německu, kde jsou mzdy v průměru třikrát vyšší, se občas stávkuje na rozdíl od ČR. Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

14:25 Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

Europoslanec Ivan David na mítinku SPD v Brně hovořil o potřebě stíhání skutků, které omezují občans…