Zahradil: Brusel k viru? Nové a společné dluhy EU! Zneužijí to proti občanům Česka. Takto. A paní Jourová...

02.04.2020 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Každý stát logicky kopal především sám za sebe,“ říká europoslanec Jan Zahradil (ODS) k událostem posledních týdnů, kdy si jednotlivé členské státy EU navzájem blokovaly dodávky zdravotnického materiálu pro boj s nemocí COVID-19. Zahradil tuší, že eurofederalisté tento nepříjemný zážitek zkusí využít k posílení pravomocí EU na úkor členských států. „Už se takové hlasy ozývají, např. od belgického expremiéra, nyní europoslance Verhofstadta. To nesmíme připustit,“ varuje. Změn podle Zahradila nejspíše dozná schengenský prostor, český europoslanec ale varuje před tím, abychom se pod vlivem současné krize zabývali případným přijetím eura. „Pěkně se držme naší české koruny,“ vyzývá. Reaguje i na povyk kolem situace v Maďarsku. „Když vidím na sítích výkřiky Pirátů nebo Zelených, že v Maďarsku proběhl vojenský převrat a byla nastolena diktatura, nemohu věřit vlastním očím,“ říká europoslanec ODS a zúčastněným doporučuje vydechnout a nehysterčit. Doporučení má i pro eurokomisařku Věru Jourovou, která má obavu o svobodu maďarských médií.

Zahradil: Brusel k viru? Nové a společné dluhy EU! Zneužijí to proti občanům Česka. Takto. A paní Jourová...
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Vedou se spory o peníze, které měla EU poslat Česku na pomoc v boji s koronavirem. Celkem 32,6 miliardy korun mělo být podle premiéra Babiše přiklepnuto Česku už dříve, bez ohledu na pandemii. Někteří europoslanci ovšem upozorňují, že Unie tyto peníze uvolnila vzhledem k situaci rychleji a také zjednodušila jejich případné využití. Je to tedy pomoc, kterou potřebujeme, nebo Unie v této situaci selhala a pomoc měla být výraznější?

Každá pomoc v této době dobrá. A EU má v podstatě dvě hlavní pravomoci: tvorbu legislativy a rozdělování peněz z rozpočtu. Proto byla její finanční opatření dobrá a potřebná. Mnoho jiného toho dělat nemůže. Bude teď muset předělat celý víceletý rozpočet, uvolnit pravidla pro veřejné dluhy a rozpočtové deficity pro státy v eurozóně a také zmírnit některé regulace na vnitřním trhu. Tím může pomoci oživení ekonomiky v době postvirové. Nezapomínejme, že rozpočet EU je jen cca 1,1 % celoevropského HDP. Národní vlády mají k dispozici daleko větší finanční prostředky a také nesou hlavní zodpovědnost v boji s koronavirem.

Ozývá se i argument ve prospěch Evropské unie, že sedmadvacítka nemá přímé pravomoci nad zdravotnictvím, takže více pomoci nemůže. Je to pravda? A bylo by lepší, kdyby bylo zdravotnictví v Unii řízeno centrálně?

Není možné centrálně uřídit 27 odlišných systémů zdravotní péče s jiným modelem pojištění, spoluúčasti zaměstnavatele nebo kvalitou zdravotnických zařízení. Pokud si to někdo myslí, měl by se rychle probrat. Nefungovalo by to. Je třeba ponechat zdravotnictví v pravomoci národních vlád. Co lze zlepšit, je výměna informací, snazší obchodování ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem – a hlavně přenesení jejich výroby zpět do Evropy místo nekonečného outsourcingu do Asie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…