Poslanecká sněmovna dala ve druhém závěrečném čtení souhlas s ratifikací takzvané česko-americké obranné dohody. Co na to říkáte?
Myslím, že to je špatně. A obávám se, že se to prokáže už za několik let.
Z jakého důvodu je to podle vás špatně?
Domnívám se, že je to špatně z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že to je smlouva, která otevírá dveře Američanům k tomu, aby tady instalovali americkou základnu vojenskou, aniž třeba tomu takto budou říkat. Myslím si, že to otevírá dveře také k masivnějším nákupům americké techniky, což je podle mne luxus. Když vezmu stíhačky F-35, tak se dneska hovoří už o nějakých 150 miliardách korun, a ještě v tom není započteno všechno. A hlavně si tím zavazují vlády, které budou za deset, dvanáct, patnáct let. Také to, že vlastně Američané, pokud tady budou, tak budou vyjmuti z české jurisdikce, není nic dobrého. V zásadě ta smlouva je taková, jaká je v jiných zemích světa, třeba v Burundi. Tam tedy Američané základnu nemají. Zvolil jsem příklad zvláštní, aby bylo zřejmé, že vlastně máme stejnou smlouvu, jakou tedy mají africké státy třeba tam, kde jsou základny. Myslím si také, že je to něco navíc, používá se slovo redundantní, když už jsme v NATO, tak k čemu potřebujeme smlouvu s naším spojencem? Další smlouvu, dvoustrannou. Takže těch věcí, které tomu lze vytknout, je celá řada. Vláda, ačkoliv k tomu neměla mandát, protože o tom se před volbami nediskutovalo, to prostě schválila a velká část opozice bohužel také.
Předpokládáte, že prezident smlouvu podepíše?
No tak to jako kdyby se už stalo!
Velkou diskusi vyvolal nový dotační program nazvaný Oprav dům po babičce, který má prý mimo jiné za cíl navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů, ale také napomoci obnově současného bytového fondu. Co vy na to říkáte? Například Miroslav Kalousek se vyjádřil proti...
Tak já bych to neviděl tak záporně. Ale zdá se mi, že je to něco jako výdajová tsunami. Vymýšlet každý týden nějaký program, ze kterého plyne čerpání peněz ze státních zdrojů, to umí asi každý. Ale obávám se, že na všechno republika mít nebude. Mít na to, aby se zvyšovaly zbrojní výdaje o desítky miliard korun, aby tady se vynaložily peníze na tento bohulibý účel, aby se renovovala nádraží za desítky miliard korun… Pravicová vláda, která říká, že se můžeme zadlužit v podstatě bez jakýchkoliv hranic, to je opravdu nonsens, to je... Já bych chtěl teď vidět Václava Klause, co tomu říká. Kam se až jeho „žáci“ dostali. Mě by to tedy jako socialistu nikdy nenapadlo, abych takovýmto způsobem řešil finanční problémy státu.
Pokud jde třeba o bytovou výstavbu, před časem byl v Poslanecké sněmovně návrh, na kterém jsem spolupracoval, který předložila sociální demokracie přes poslance Birkeho. Podle tohoto návrhu bylo možné v podstatě bez finanční účasti státu, stavět komunální byty podle takového vzorce, který se uplatňuje ve Velké Británii. Obec dá pozemek, nezisková společnost – bytová společnost si vezme úvěr a anuita je splácena z nájmu těch nájemníků.
Teď ale Ministerstvo pro místní rozvoj fantazíruje o tom, jak si bude brát na to peníze z nějakého zase úvěrového programu, který má EU. Prostě, to je úplně výdajová tsunami. Já už nevím, kde toto skončí. No vím, že to skončí s touto vládou. A vláda, která přijde potom, spíš nejmíň dvě vlády, budou ten Augiášův chlív čistit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora