Od konce února je upřena pozornost světa na Ukrajinu, kterou napadlo Rusko. Jaké jsou základní příčiny vzniku této války?
Jako vždy – uspokojování ambicí psychopatických vládců. Normální lidé se nevraždí a válka není nic jiného než organizované vraždění. Takové masové a sériové vraždění se státním razítkem.
Jaké poučení si z této války máme vzít?
Hlavním poučením by mělo být, že čím méně má někdo moci, tím lépe. Psychopat může zabít jednotky, v horším případě desítky lidí, psychopat u moci má zpravidla na svědomí desítky tisíc nebo i desítky milionů životů. A přesto se pak s ním ještě ostatní chtějí kamarádit, pokud má ropu, plyn nebo něco jiného zajímavého.
Je reálné, že boje skončí už letos? Aneb co můžeme udělat my, aby skončila?
Nepřijde mi reálné, že by konflikt skončil. Ani jedna strana neustoupí, ani jedna strana nebude mít sílu na úplné vítězství. Nevím, co můžeme udělat pro skončení války. Prohlásit Putina za teroristu a uštvat ho jako bin Ládina? Přesvědčit USA, aby Ukrajině dodaly zbraně, které umožní oplatit ruské straně to, co zažívají lidé na Ukrajině? Opravdu nevím. Pro mě osobně je klíčová humanitární pomoc lidem z Ukrajiny. Ale nikoho jiného k tomu nenutím.
Lze po Ukrajincích, kteří trpí, žádat územní či jiné ústupky?
Mám pocit, že žádat něco lze vždy jen po agresorovi. Něco chtít od oběti mi přijde divné.
Leží na Angele Merkelové či Emmanuelu Macronovi vina za přílišnou vstřícnost k Rusku?
Ano, ale nejsou v tom sami. A Putin není jediné psychopatické hovado u moci, takových států je... Putin má jen větší možnosti.
Jak si vysvětlit, že sankce uvalují na Rusko převážně země Západu, zatímco Čína, Indie a jiné země BRICS, stejně jako např. africké či arabské země, s Ruskem dále nerušeně udržují styky. Proč Západ ztratil schopnost izolovat svého nyní největšího soupeře?
Západ nikdy takovou možnost neměl. Vždyť si vzpomeňme na dobu komunismu… Vy snad máte nějaký špatný pocit, když pijete kubánský nebo venezuelský rum? Když plníte nádrž benzínem ze saúdské ropy? Když jezdíte elektroauty, jejichž baterie jsou vyrobeny ze surovin těžených v afrických státech, které do mírumilovnosti mají také velmi daleko?
Na životech obyčejných lidí záleží pramálo.
Jaká nepříjemná překvapení v oblasti bezpečnosti nám reálně hrozí? Ruský útok na Pobaltí? Čínský přepad Tchaj-wanu? Vzedmutí vlny migrace v Africe? Něco jiného?
Nevím a netuším. Logika plebejců, jako jsem já, je na takové otázky neuplatnitelná.
U nás se diskutuje hodně o vysokých cenách energií. Mnozí vyčítají vládě, že se chová liknavě. Jak toto vidíte?
Stát tady není od toho, aby zasahoval do ekonomiky. Cokoliv stát udělá, je vždy na úkor někoho a benefity jsou vždy menší než náklady.
Měla by Evropská unie kvůli vysokým cenám energií přehodnotit své cíle v oblasti ochrany klimatu?
Evropská unie by měla obecně přehodnotit své cíle. Cílem by mělo být, aby všichni lidé mohli žít spokojený život podle své volby a schopností, nikoliv uspokojovat potřeby hrstky křiklounů a dobrotrusů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban