Zase se překrucují dějiny. Zkušený novinář Syruček tedy odkrývá nepohodlné kapitoly z druhé světové. Třeba jak u Plzně bojovali i Sověti

04.05.2016 20:24 | Zprávy

VÝROČÍ KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY ROZHOVOR „Tribunové národa“, naši bývalí literáti „by se asi zhrozili, kdyby mohli vstát z mrtvých a žít dnes mezi námi“, uvádí novinářský nestor, dlouholetý zpravodaj Mladé Fronty Dnes Milan Syruček. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí málo známá fakta o vlasovcích i banderovcích; dozvídáme se mimo jiné, jak Američané generála Vlasova „přepustili“ Sovětům, proč v Pobaltí tak rezonuje vztah k nacistickému Německu a jaké historické konsekvence mají za následek ne zrovna šťastný vztah mezi Poláky a Ukrajinci.

Zase se překrucují dějiny. Zkušený novinář Syruček tedy odkrývá nepohodlné kapitoly z druhé světové. Třeba jak u Plzně bojovali i Sověti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

V souvislosti s migrační krizí se přetřásá pojem „vlastenectví“. Do jaké míry je to autentické a do jaké míry jde o falešný konstrukt vyvolaný momentální emocí? Narostl pro něj mezi českými lidmi za poslední rok smysl?

Ve chvíli, kdy jsme přijali schengenský prostor, dostalo vlastenectví jinou dimenzi. Tak jako se to stalo při přechodu z rakouského mocnářství na samostatnou republiku. Vlastenci zůstali, změnily se však jejich cíle. Do Schengenu jsme vstoupili zejména proto, že jsme byli vlastenci a chtěli jsme chránit samostatnost a nezávislost republiky v systému evropské kolektivní obrany. Tak jsme o to stáli, a když jsme dospěli k jisté konkrétní krizi, chtěli bychom se najednou ze závazků společenství vyprostit? Problém uprchlíků a vztahu k nim, máte-li na mysli tuto otázku, není problémem vlasteneckým, ale humanitárním a jeho řešení politickým.

Už T. G. Masaryk nás učil: Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoliv nenávist k jiným. A ještě dodával: Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii. To platí stejně tak o našem evropském svazku. Nikoliv se zavřít do ulity, stejně by nám byla málo platná, ale snažit se, aby se celá Unie efektivněji vyrovnala s tímto problémem, který nijak nepodceňuji, ale také nedémonizuji. A zda se pocit vlastenectví za poslední období zesílil? V čem? Jan Neruda, K. H. Borovský, Karel Čapek by se asi zhrozili, kdyby mohli vstát z mrtvých a žít dnes mezi námi. Na jaký raut by šli večer, na jakém brífinku by hovořili, s kým by si chatovali? Nejde jen o komolení jazyka, jde o celkové snížení národní hrdosti. Kéž bychom ji měli alespoň tolik jako třeba Francouzi!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlákova výzva Rakušanovi boří vše, co dosud padlo

10:11 Vidlákova výzva Rakušanovi boří vše, co dosud padlo

VIDLÁKŮV TÝDEN „Chce pan ministr, aby občané vzali právo do vlastních rukou? Chce, aby se takovým zm…