V Ústeckém kraji se vám na KVV podařilo schválit usnesení vyzývající poslance ČSSD k podpoře omezení církevních restitucí. Jaká je k takovému kroku nálada ve straně?
Na úrovni našich místních organizací se s tím lidé nechtějí smířit. Argumentuji ale jednou věcí: Padesát procent z vás, kteří říkají, že ČSSD něco dělá nebo nedělá, si musí uvědomit, že nešlo k volbám a sociální demokracie tak má pouze padesát poslanců. Do jisté míry je to odrazem toho, jak sociální demokracie dopadla.
Na druhou stranu ale nelze rezignovat na to, že i v tomto počtu nemůžeme některé věci udělat. Je povinností udělat maximum při skutečnosti, že nás je ve sněmovně padesát, komunistů třicet tři a čtrnáct poslanců z Úsvitu. Jsme tedy schopni najít možnost redukce rozsahu církevních restitucí zejména v nehmotných plněních, v té hanebné valorizaci. To je skutečně hanebné vůči českému národu. Musíme tedy něco udělat a já jsem přesvědčen, že je třeba se k tomu postavit.
Nepletu-li se, v koaliční smlouvě není o restitucích vůbec nic. Nebojíte se, že se to celé nechá vyšumět?
To se nesmí nechat vyšumět. Jsem přesvědčen, že i ČSSD v rámci vyjednávací komise s církvemi jedná a má v požadavcích minimalizaci valorizace. Já jsem radikálnější, zrušil bych to úplně, protože je to diskriminující vůči těm, kteří restituovali v 90. letech a nikdo jim nic nevalorizoval.
Já prosazuji, abychom předložili návrh zákona, jímž se o rok odloží účinnost a planost zákona o narovnání státu s církvemi. Obecně řečeno, ať se to celé odloží o rok, je k tomu několik velice vážných důvodů.
Za prvé: Nashromáždilo se 80 tisíc žádostí o vydání, které by měly být zpracovány do června a to prostě nelze stihnout, aniž by došlo k chybám. Může dojít k prolomení Benešových dekretů a precedenty by nás mohly stát ještě víc.
Druhou věcí je oprávněnost některých žádostí. Je třeba to znovu prozkoumat. V případě různých podivných církví nebo dekoncentrátů římskokatolické církve, jakými jsou různé rytířské svazy a řády, už teď vidíme, že to začínají prodávat. Nevidím navíc jediný důvod, proč by církve měly být osvobozeny od daně z příjmů.
V této chvíli jsem komunikoval s kolegou Humlem, s kolegou Fidlerem z Úsvitu a právníkem Jirkou Vyvadilem a chceme připravit návrh zákona, jímž by se platnost církevních restitucí odložila o rok, a dořešily by se sporné věci.
Jistě je pochopitelné, že při koaličním vládnutí je nutné dělat programové kompromisy. Důrazná kritika a nesouhlas se schválenou podobou restitucí byla ale vlajkovou lodí sociální demokracie. Berete ústupky v této věci jako zásadní chybu? Proč nebyla ze strany vedení ČSSD snaha na tom trvat?
ČSSD docílila ustavení komise, která s církvemi vyjednává a zahájila tak dialog. Nebylo řečeno, že se to musí vyřešit už při podpisu koaliční smlouvy, máme před sebou čtyři roky. Znovu opakuji, že se musíme začít bavit o tom, jak je Pozemkový úřad schopen správně vyřídit za necelých šest měsíců 80 tisíc žádostí o vydání. Podle mě to nelze.
Koaliční smlouva odkladu účinnosti zákona o narovnání státu s církvemi nebrání, výslovně se k tomu nevyjadřuje. Otevře se o tom pochopitelně velká diskuse, ale ČSSD se o to minimálně musí pokusit. Když to ani nezkusíme, můžeme říci, že neplníme sliby. V této chvíli ovšem pracuje vyjednávací komise a ČSSD ta prosazuje o snížení valorizace, zmiňuje pochybnosti o vlastnických právech církví a podobně. Nesmíme to nechat usnout.
Jak hodnotíte kandidáty na ministry za vaši vlastní stranu? Co říkáte na výhrady prezidenta, třeba plzeňské studium Milana Chovance?
K tomu se nechci vyjadřovat, je to v plné kompetenci a odpovědnosti Bohuslava Sobotky jako předsedy sociální demokracie a následně premiéra. Jak se píše v Bibli: Po ovoci poznáte je. Takže já si počkám spíš na konkrétní věci, jak bude vypadat činnost této vlády a jednotlivých ministrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka