Zazářil v ČT a teď varuje: Je otázkou času, než imigranti zjistí, že je u nás dobře. Navíc jsme ateisté, takže lov mladých duší bude jednoduchý!

15.07.2015 19:01 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Předseda Strany zdravého rozumu Petr Hannig vnímá jako psychologický problém, aby Česká republika ručila za půjčku Řecka, když nepatří do eurozóny a sama jinak musí dodržovat vše, co po ní Evropská unie vyžaduje. I když se bytostně cítí Evropanem, považuje za šílené, jak EU přešlapuje na místě při řešení migrační vlny. Nechápe přitom, proč se striktně nedodržují pravidla, že jakmile někdo překročí hranici Evropské unie ilegálně, bude vrácen. Zamýšlí se i nad nenažraností malého procenta těch, co vlastní drtivé množství světového bohatství. Další rázné argumenty Hannig přednesl i v úterý v pořadu Události, komentáře ČT.

Zazářil v ČT a teď varuje: Je otázkou času, než imigranti zjistí, že je u nás dobře. Navíc jsme ateisté, takže lov mladých duší bude jednoduchý!
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

Protože jste předsedou Strany zdravého rozumu, nedá mi to, abych se na úvod nezeptal, kdo si podle Vás při maratónském vyjednávání o Řecku zachoval zdravý rozum. Nekompromisní Německo, vstřícné jižní státy, nebo Řecko, když se nakonec podvolilo diktátu, jehož mírnější podobu týden předtím tamní obyvatelstvo v referendu odmítlo?

Především musím říct, že zdravý rozum nezachovali ti, kteří vytvářeli euro už od samého počátku. Jeho předchůdce ECU, měnová jednotka zemí Evropských společenství sloužící k zúčtování mezinárodních operací, bylo ekonomickým produktem. A už tehdy se ukázalo, že ne všechny státy v tomto měnovém systému zapojené, jsou schopny dodržovat požadované rozmezí. Už to mělo být varování, takže euro měly přijmout jen ty státy, které tehdy byly přibližně na stejné úrovni – Německo, Benelux a podobně. Problémem také je, že především Francie vnímá Evropskou unii jako politický projekt, což je vždy nebezpečné. Na tom jednání zachovali všichni stejnou měrou zdravý rozum a stejně i nerozumnost, protože se nic jiného asi nedalo dělat. I když nejlepší by asi bylo, kdyby Řekové sami přišli na to, že by pro ně byla nejvhodnější vlastní měna.

Podle průzkumů si ale 84 procent Řeků přeje i nadále udržení eura. Proč byste jim tedy doporučoval opak?

V Řecku jsou strašně nadsazené ceny, třeba káva stojí čtyři eura, to je opravdový nesmysl. Pokud by ceny byly adekvátní ekonomickému stavu, tak by měli v Řecku daleko víc turistů, mohli by daleko více vyvážet zemědělské produkty, vína a další komodity.

Čím si lze vysvětlit tu vyjednávací tvrdost Německa, které ze svých podmínek neustoupilo ani o píď i přes výtky samotného Mezinárodního měnového fondu, že by se měla Řecku část dluhu odepsat, za což se na Německo valí kritika z mnoha stran?

Německo je už od prvopočátku vzniku eura nespravedlivě osočováno, protože se říká, že euro byl projekt Françoise Mitteranda a Helmutha Kohla. Omyl. Helmuth Kohl chtěl zachovat marku, ovšem v zájmu sjednocení Německa musel slíbit ústupek, že se vzdá marky. Takže Německo dostalo hned od začátku do ruky Černého Petra, co se veřejného mínění týká. Ale třeba už v roce 2010 nechtěla Angela Merkelová Řecku půjčit. Problém je, že nikdo z těch účastníků nemohl dělat nic jiného. Také Česká republika se nechala podpisem Lisabonské smlouvy zahnat do kouta, to jsme neměli dělat. To je alfa a omega všeho. Teď sice ministr financí Babiš říká velice rezolutně, že nebudeme ručit za půjčku Řecku, ale bohužel existuje tzv. kvalifikovaná většina, která nás k tomu donutí, přestože nejsme v eurozóně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…