Že by „malá domů“? Pirátský poslanec má podezření ohledně dvoumiliardové reklamy na dovolenou v Česku

24.08.2020 17:25 | Zprávy

ROZHOVOR „Lázně samozřejmě jsou postiženy současnou krizí, ale zatím stále fungují a nabízejí osvědčené recepty pro pevnější zdraví. Pandemie nám ukázala, jak podstatné je nezanedbávat svůj zdravotní stav, a právě proto doufám, že vaši čtenáři se rozhodnou strávit svou letošní dovolenou v lázních. Kromě konkrétních procedur pobyt u nás odbourá stres a pitná kúra pomůže s prevencí civilizačních onemocnění. Lázeňští lékaři vám ukážou cestu, jak si zlepšení zdravotního stavu přivézt i domů. Všechna lázeňská města v Karlovarském kraji šla s cenami vstříc české klientele, takže přijeďte do lázní. Pobyt u nás pomůže vašemu zdraví!“ láká případné návštěvníky Petr Třešňák, poslanec Pirátů a bývalý starosta Mariánských Lázní. V rozhovoru se mimo jiné vyjadřuje i k elektronizaci zdravotnictví, chytré karanténě či dostavbě Dukovan.

Že by „malá domů“? Pirátský poslanec má podezření ohledně dvoumiliardové reklamy na dovolenou v Česku
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

Zdravotnictví čeká velká změna k lepšímu. Ministerstvo zdravotnictví dokončilo první okruh připomínek k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví, píšete na Facebooku. V čem je to tak skvělé?

Dosud není jasně definován komunikační standard ve zdravotnictví ani způsob, jak zajistit efektivní a bezpečnou komunikaci mezi poskytovateli zdravotní péče, lékaři a pacienty. Tento zákon, který jsem zmiňoval, by to měl napravit, tak aby byl bezpečný způsob přenosu těchto citlivých dat a lékaři měli přístup k dokumentaci, kterou potřebují, pacienti viděli do svých dat a mohli i upravovat, kdo bude mít k čemu přístup.

Celkově jen doháníme dluh, který máme oproti srovnatelným státům. Samozřejmě tento zákon je takovým „bazálem“ a mnoho z toho se dávno mohlo odehrát i bez něj, pokud by k tomu byla politická a manažerská vůle. Samozřejmě tím myslím hlavně přímo řízené organizace jako fakultní nemocnice. Pokud však budou zákonem definovány komunikační standardy mezi všemi hráči ve zdravotnictví, bude to ohromný posun vpřed.

Nicméně jste si vědom, že ve zdravotnictví nejsou žádní ajťáci a že mnozí si s elektronizací zrovna netykají?

Elektronizace zdravotnictví není zavádění nových postupů, ale zrychlení a usnadnění těch dosavadních. Snadnost používání by měla být na úrovni odeslání e-mailu, proto se o tento zákon zajímám, abychom se ujistili, že přínos bude pro pacienty a lékaře. Užitečnost e-receptu byla prokázána během současné pandemie, tento zákon je další krok, jak usnadnit lékařům práci a pacienty ušetřit zbytečných vyšetření, což v konečném důsledku povede k úspoře peněz. Jistě, pro ambulantní sféru to mnohdy bude spojeno se zaváděním některých novějších technologií, velké nemocnice však již nyní fungují na robustních informačních systémech a mají své IT oddělení. Pro ty to bude znamenat především implementaci jednotných standardů, pokud na nich již teď neběží.

Funguje podle vás takzvaná chytrá karanténa? A pokud ne, proč? (Jeden z důvodů, který jsem zaslechl, je v otázce číslo dvě...) A může u nás vůbec fungovat? (Nejsme totalitní stát a některé věci nelze lidem nařídit.)

Otázka je, zda vůbec původně představený koncept nazvat „chytrým řešením“. Svým způsobem se jednalo o efektivnější dohledávání kontaktů nakaženého a později do toho byly začleněny aplikace jako eRouška a Mapy.cz. Avšak aby to bylo skutečně efektivní, musela by vláda přistoupit k masivnější propagaci takových řešení a lidé by je následně museli svědomitě používat. Nicméně informace o reálném fungování jsme dosud získávali pouze na tiskových konferencích, nebo krátkých sděleních představitelů ministerstva na zasedání výboru zdravotnictví. Stále nám však schází ta přímá kontrola nad tím, jak funguje systém „zevnitř“ nebo jak nakládá s osobními daty atd.

Proto jsem opakovaně vyzýval k dopracování legislativní změny, která by ukotvila chytrou karanténu včetně kompetencí jednotlivých hráčů a možnosti kontroly například i pro zákonodárný sbor. Vesměs se „chytrá“ karanténa smrskla hlavně na call centrum a schopnost odesílat esemesky s výsledkem vyšetření. Pokud budeme mít více ohnisek, tak bude pro hygieniky stále velmi obtížné obvolávat stovky lidí denně.

Předložil jste vylepšení, jakousi chytrou karanténu 2.0. Co navrhujete? A s jakým úspěchem?

Jak jsem zmínil, navrhovali jsme usnesení, které by vládu zavazovalo dopracovat legislativní ukotvení karantény, aby bylo jasné, z jakého právního titulu tato data sbírá a využívá, zatím to tak není. Systém eRouška bude přecházet na nový protokol, který vyvíjejí Google a Apple, rád bych, aby naše legislativa nezaspala a umožnila využití moderních aplikací za maximální ochranu práv a osobních údajů pacientů.

Po stránce té funkčnosti jsme navrhovali, aby vznikla aplikace, která by pokryla mnoho situací. Původně například i jako propustka pro pendlery, nebo i systém chytrých notifikací, kdy vám telefon ukáže, jaká opatření platí zrovna ve vašem regionu nebo vám aplikace ukáže výsledek testu, kterým se pak budete prokazovat. Těch řešení je mnoho a není potřeba objevovat kolo, stačí se podívat i do okolních zemí, kde takové systémy v poměrně krátkém čase rozjeli. U nás je v tom stále chaos, přitom dnešní technologie k tomu přímo vybízejí a nebylo by už téměř nutné přistupovat k plošným opatřením. Mobil má dnes v kapse téměř každý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

10:32 Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

ROZHOVOR Poslanec SPD Karel Sládeček, který je z Ostravska, se s tím nemaže. V nadsázce říká, že pre…