Snahy maďarského premiéra Viktora Orbána posadit k jednacímu stolu ruskou a ukrajinskou stranu a pomoci uzavření příměří či dokonce míru, mají svou váhu a dříve to už měli podniknout jiní politici Evropy. Tak hodnotí současnou situaci okolo války na Ukrajině bývalý prezident republiky Miloš Zeman.
„Viktor Orbán udělal to, co měli udělat před ním významní evropští politici a vážím si této mírové mise,“ sdělil redakci PL exprezident Zeman.
Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA v listopadu tohoto roku podle bývalé hlavy státu může pomoci válku zastavit.
„Pouze bych ještě doplnil, že vedle míst, které jste jmenoval, se také Viktor Orbán sešel s Trumpem. Chová se naprosto prognosticky, protože očekává, že Trump vyhraje americké prezidentské volby a v takovém případě je to právě Trump, který může vyřešit ukrajinskou otázku,“ doplnil Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz.
Maďarská vláda v současné době čelí tlaku z Bruselu a některých dalších evropských metropolí, jehož součástí byly i nepravdivé informace, vyvrácené vládou v Budapešti.
Jednalo se například o tvrzení, že právě Orbánovi lidé zablokovali jednotný postoj Evropské unie k volbám ve Venezuele. Jak ovšem ParlamentníListy.cz ve středu informovaly, Budapešť to popřela.
- Chystáme pro vás i další zajímavá videa. Odebírejte kanál PL na YouTube.com!
Maďarský server Telex.hu podotýká, že vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell vydal v pondělí prohlášení k venezuelským prezidentským volbám, v němž uvedl, že „výsledky voleb nebyly ověřeny a nelze je považovat za reprezentativní vůli venezuelského lidu, dokud nebudou zveřejněny a ověřeny všechny oficiální záznamy z volebních místností“, načež mělo být prohlášení změněno tak, že bylo psané v první osobě jednotného čísla.
Prohlášení bylo vydáno pouze jménem vysokého představitele, což se obvykle děje v případě, že jedna nebo více vlád s textem nesouhlasí, podotýká Telex, který následně ve věci kontaktoval maďarské ministerstvo zahraničí. „Počkali jsme, až obdržíme zprávy z Venezuely, a po jejich prostudování jsme se připojili ke společnému prohlášení Evropské unie,“ vysvětlil nato mluvčí maďarského ministerstva zahraničních věcí Máté Paczolay, že země s připojením se ke společnému unijnímu prohlášení skutečně vyčkávala, ale nakonec jej nevetovala. „Je falešnou zprávou, že Maďarsko deklaraci vetovalo,“ dodal Paczolay.
Poté, co se Orbánova mise v Kyjevě, Moskvě, Pekingu a Washingtonu znelíbila v řadě zemí unie, čelí Budapešť i dalším překážkám. Ukrajina jí zastavila tranzit ruské ropy a maďarský ministr zahraničí dokonce obvinil Brusel, že v tom může mít prsty, protože Maďarům v tomto sporu za celou dobu nepomohl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.