Celý svět se nyní zabývá mocenskou krizí ve Venezuele. Množí se obvinění, že lídr opozice Juan Guaidó je instruován z USA. Na druhou stranu, do Venezuely přicestovalo na 400 ruských vojáků, údajně mají pomoci Nicolási Madurovi udržet moc. Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl, že by se jednalo o příslušníky ruské armády a kolují informace, že jde o žoldnéře takzvané Wagner Group. Kdo v zemi sleduje jaké zájmy?
Každý přirozeně své. A venezuelští aktéři se snaží zajistit si spojence ze zahraničí. To je normální a přirozené. Maduro a před ním Chávez se snažili pěstovat úzké vztahy s Ruskem a byli otevřeně nepřátelští vůči USA. Není proto divu, že Donald Trump a jeho administrativa podporují druhou stranu sporu, ani to, že Rusko podporuje Madura.
Wall Street Journal přinesl informaci, podle které zavolal americký viceprezident Mike Pence Juanu Guaidóovi den předtím, než se předseda venezuelského Národního shromáždění prohlásil prezidentem země. Pence měl Guaidóovi slíbit plnou podporu. Co si o tom myslet?
Guaidó by byl blázen, kdyby se nesnažil zajistit si předem pro svůj krok zahraniční podporu. Dnes jsme v situaci, kdy ve Venezuele proti sobě stojí dva tábory, které se považují za legitimní představitele země, a je na ostatních vládách, aby se rozhodly, který z těchto táborů uznávají za legitimní vládu.
Spojené státy vypadají odhodlány venezuelskou krizi vyřešit. Z odpočinku byl zpět do služby povolán Elliot Abrams, který pomáhal se zahraniční politikou už Ronaldu Reaganovi. Očekáváte, že se budou Spojené státy dále ve Venezuele aktivně angažovat?
Vypadá to, že ano, ale byl bych zdrženlivý. Nemyslím, že by USA byly ochotné jít do přímé vojenské intervence. Donald Trump je zastáncem spíše izolacionistického přístupu k zahraniční politice. Spíše budou podporovat své spojence a snažit se jim pomoci k vítězství.
Ve Venezuele panuje humanitární krize, v obchodech nejsou základní potraviny a hygienické potřeby. Jde přitom o zemi s největšími zásobami ropy na světě. Není tedy skutečně potřeba, aby současný prezident Maduro odešel?
To si musí Venezuelané rozhodnout sami. Parlamentní většina stojí proti Madurovi, a jak jste sám zmínil, předseda parlamentu se prohlásil úřadujícím prezidentem, protože podle jeho výkladu ústavy a zákonů Maduro prezidentem není. Venezuela by díky svým bohatým zásobám ropy mohla být velmi bohatou zemí, místo toho se propadá do chudoby, za což primární zodpovědnost nesou politici, kteří jsou už dvacet let u kormidla, nejprve vedeni Chávezem a nyní jeho následovníkem Madurem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs